یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

بازداشت یک فعال اینستاگرامی در ارومیه توسط نیروهای امنیتی

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی یک فعال اینستاگرامی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، طی روزهای اخیر، یک فعال اینستاگرامی، ساکن ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، در ارتباط با انتشار اخبار مسمومیت های سریالی دانش آموزان، توسط یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر بازداشت شد.

براساس این گزارش، صفحه اینستاگرام، این بلاگر که با بیش از ۷۰۰ هزار دنبال کننده بود پس از بازداشت وی مسدود شده است.

همچنین، علت بازداشت این فعال اینستاگرامی (تحلیل های غلط)، (انحراف افکار عمومی) و (تشدید نگرانی خانواده ها) عنوان شده است.

لازم به اشاره است، در گزارش مذکور به هویت این‌فرد اشاره ای نشده اما همزمان با انتشار این خبر از طرف رسانه های رسمی داخل کشور، رضاپورجعفر، فعال اینستاگرامی ساکن ارومیه توسط یکی از ارگانهای امنیتی بازداشت شده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.