چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت علی خادمی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان قروه

0
36

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان قروه از توابع استان کردستان، علی خادمی، شهروند ۲۲ ساله را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، علی خادمی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، ساکن تهران، پس از بازداشت توسط یکی از ارگانهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت علی خادمی، هنگامی که وی برای دیدار با خانواده خود به از تهران به شهرستان قروه سفر کرده بود صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، روند حقوقی پرونده و نام ارگان بازداشت کننده علی خادمی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.