چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

تداوم بلاتکلیفی علی احمد بریچی در زندان مرکزی زاهدان

0
187

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، علی احمد بریچی، علیرغم گذشت ۱۶۴ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی زاهدان بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، امروز چهارشنبه ۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، علی احمد بریچی، اهل زاهدان و از بازداشت شدگان مرتبط با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، علیرغم گذشت ۱۶۴ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان بسر می برد.

براساس این گزارش، بلاتکلیفی علی احمد بریچی در حالی تداوم پیدا کرده که پرونده وی تا به امروز بخشنامه قوه قضائیه موسوم به (عفو مشروط) نشده است. 

همچنین، علی احمد بریچی، از حقوق اولیه یک متهم برای تعیین وضعیت پرونده خود و سایر حقوق یک متهم محروم مانده است. 

لازم به اشاره است، علی احمد بریچی، در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان، داخل مغازه خود واقع در منطقه کریم آباد این شهر، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی به بند قرنطینه  در نهایت به بند ۹ زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: