چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت ۴ شهروند به علت درگیری با (آمر به معروف) در رشت

0
112

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران نیروی انتظامی در منطقه چمارسرا واقع در شهر رشت مرکز استان گیلان، چهار شهروند را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۱، عزیزالله ملکی، فرمانده انتظامی استان گیلان، از بازداشت ۴ شهوند در شهر رشت، به اتهام (درگیری با آمر به معروف) خبر داد و از تشکیل پرونده قضایی برای این ۴ شهروند سخن گفت. 

فرمانده انتظامی استان گیلان، در تشریح این خبر گفت:”عاملان ایجاد درگیری با یک (طلبه آمر به معروف) که در تاریخ ۹ فروردین ماه در منطقه چمارسرای رشت منجر به جراحات وی از ناحیه کمر شده بودند بازداشت شدند.” 

وی همچنین افزود:”شناسایی و پیگیری این پرونده بلافاصله پس از ثبت گزارش در دستور کار قرار گرفت و این افراد در کمترین زمان ممکن شناسائی شدند.” 

اجبار شهروندان به پیروی از یک نوع پوشش و یا عقیده خاص به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

همچنین، ورود به حریم خصوصی شهروندان با عناوینی از قبیل (امر به معروف و نهی از منکر) و یا (تذکر لسانی) به منزله نقض حقوق بشر و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحریم خصوصی شهروندانشهر گیلانحقوق بشر در ایراندستگیریامر به معروف نهی از منکرمعترضان به حجاب اجبارینهی از منکرستاد امر به معروف و نهی از منکرحریم خصوصی افرادنیروی انتظامیحجاب اجباریسرکوب آزادی بیان در ایرانطلبهفراجاآمربه معروفآمربه معروف و ناهی از منکرضرب و شتمآخوندسرکوب آزادی اندیشه در ایرانفرمانده انتظامی استان گیلانامربه معروف و نهی از منکرمعترضین به حجاب اجباریحریم خصوصینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیانناجانیروی انتظامی گیلانمنطقه چمارسرای رشتعزیزالله ملکینقض حقوق شهروندیبازداشت شهروندانرشت گیلانحریم خصوصی شهروندان در ایرانفرمانده انتظامی گیلانمنطقه چمارسراعزیزاله ملکیپرونده سازیحقوق شهروندی در ایرانگیلانسرکوب آزادی اندیشهشهررشت استان گیلانچمارسراسرهنگ عزیزاله ملکیحقوق بشرنقض حقوق بشررشتحقوق بشر ایرانامربه معروفچاقوکشیشهرگیلانسرهنگ عزیزالله ملکیبازداشتاستان گیلانامر به معروف و نهی از منکرضرب شتمعامر به معروف و نهی از منکر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: