پنج شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 1

بازداشت زینب زمان، توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران

0
338

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۲، زینب زمان، شهروند ساکن تهران، پس از احضار تلفنی به اداره نظارت و پیگیری سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۲، زینب زمان، فرزند: حسین، ساکن تهران، در پی احضار تلفنی به اداره نظارت و پیگیری سازمان اطلاعات سپاه پاسداران واقع در محدوده نیایش تهران، بازداشت و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس اعلام آرمان سهیلی، همسر زینب زمان:”امروز ساعت ۱۰، با زینب مراجعه کردیم به اطلاعات سپاه ناحیه نیایش و بعد از ۳۰ دقیقه‌ای که من منتظر بودم به من اطلاع دادند که زینب رو منتقل کردن به منزل جهت بازرسی و به من هم گفتن برم منزل برای باز کردن در.”

وی همچنین در ادامه نوشته است:”بعد از بازرسی خانه و ماشین، گوشی من را چک کردند ولی گوشی زینب را به همراه اقلام الکترونیکی دیگر ضبط کردند. گفتند بازداشت هست به حکم دادسرای انقلاب تهران.” 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، زینب زمان، با انتشار متنی در صفحه شخصی خود اعلام کرده بود که شماره ای ناشناس، در یک تماس تلفنی از وی خواسته برای (گپ زدن) به اطلاعات سپاه ناحیه نیایش تهران برود و به نفعش هست که در مکان خواسته شده حاضر شود.

لازم به اشاره است، زینب زمان، دختر حسین زمان، خوانندگان موسیقی پاپ است که در دوران جنگ ۸ ساله ایران و عراق، هم در جبهه حاضر شده بود. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی متهم در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: