شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

بازداشت یک شهروند اهل سنت در زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
153

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۷اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، یک شهروند اهل سنت را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، عصر امروز پنجشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، علی درازهی، متولد:‌۱۳۸۱، طلبه اهل سنت، در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت علی درازهی، توسط ماموران لباس شخصی در خیابان مهر زاهدان، صورت گرفته اما از نام دقیق ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین، تا لحظه تنظیمی این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات، علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری این فعال مذهبی اهل سنت،  اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، علی درازهی، شهروند اهل سنت و از طلبه های مسجد مکی شهر زاهدان است. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ و ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هااقلیتهای مذهبینقض حقوق بشرنقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانفعال مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ،مسجد مکی زاهداناقلیتهای مذهبی ایرانطلبه مسجد مکیاهل تسننپیروان اهل سنتسرکوب شهروندان بلوچنقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان اهل سنت در زاهدانزاهدان سیستان بلوچستانجامعه اهل سنتنقض حقوق اقلیتهای مذهبیطلبه مسجدمکیاهل سنتشهروندان بلوچاهل تسنن ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان اهل تسننشهروندان بلوچ سنی مذهبفعالیت اقلیتهای مذهبیجامعه اهل تسننعلی درازهیطلبه مسجدمکی زاهداناهل سنت ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل تسننبازداشت شهروندان بلوچ ایرانمسجد مکیعلی درازهی اهل سنتطلبه مسجد مکی زاهداناقلیتهای مذهبی در ایرانشهر زاهدانفعال مذهبی اهل تسننشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچپیروان اقلیتهای مذهبی در ایرانعلی درازهی اهل تسننفعال مذهبی اهل تسنن در ایراناهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ در ایرانپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانمحاکمه اقلیتهای مذهبیمسجد مکی در زاهداناعل سنتفعالان مذهبی اهل سنت ایرانپیروان سایر ادیانبازداشت شهروندان اهل سنتنقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیشهرزاهدانمسجدمکیپیروان اهل سنت در سیستان و بلوچستاناقلیتهای مذهبی زاهدانزاهدانفعال مذهبیطلبه اهل سنتسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانپیروان اهل سنت ایرانبازداشت شهروندان بلوچپیروان سایرادیانمسجدمکی زاهداناقلیتهای مذهبی در زاهدانپیروان سایر ادیان در زاهدان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: