چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت شماری از شهروندان در سمنان به اتهام شعارنویسی

0
110

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۷اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران قرارگاه قائم آل محمد وابسته به اطلاعات سپاه استان سمنان، شماری از شهروندان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل ایرنا، امروز پنجشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شماری از شهروندان در استان سمنان، به اتهاماتی مرتبط با (شعارنویسی) و (اعتراضات سال ۱۳۹۸ و ۱۴۰۱) توسط ماموران قرارگاه قائم آل محمد اطلاعات سپاه استان سمنان بازداشت شدند. 

براساس اعلام روابط عمومی سپاه قائم آل محمد:”عوامل دخیل در (شعارنویسی)،‌ (حضور در اعتراضات ۱۳۹۸ و ۱۴۰۱) و (تلاش برای تعرض به یکی از مکانهای نظامی در سمنان)، پیش از هرگونه اقدام، بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام تحویل مراجع قضایی شدند.” 

در این گزارش، به هویت، تعداد شهروندان بازداشتی و مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اشاره ای نشده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هافعال مدنیحقوق شهروندیشعار نویسیسازمان اطلاعات سپاهسازمان اطلاعات سپاه پاسدارانبازداشت شدگان تظاهراتبازداشت شدگان تظاهرات سراسریسپاه استان سمناناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانتظاهرات مسالمت آمیز در ایرانحق آزادی بیانبازداشت شدگان تظاهرات مهر ماه ۱۴۰۱حقوق بشرایراناطلاعات سپاه استان سمنانفعالان مدنیتعرضسرکوب آزادی بیانبازداشت شدگان تجمعات اعتراضیسرکوب آزادی اندیشهبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱بازداشتی های اعتراضات ۱۴۰۱اماکن نظامیحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندانتجمعات اعتراضی مرداد ۱۳۹۷اسامی کشته شدگان تجمعات اعتراضیحق آزادی اندیشهبازداشتشدگان اعتراضات ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسری ۱۴۰۲سپاه قائم آل محمدسپاه پاسدارانسپاهتجمعات اعتراضی مرداد ماهبازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸اعتراضات ۱۴۰۱کشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱قرارگاه قائم آل محمدسپاه قائم آل محمد استان سمنانبازجوییتظاهراتحقوق بشر ایرانبازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضیسپاهیقرارگاهتجمّعات اعتراضیحقوق بشردادگاه انقلابشعارشعارنویسیبازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات مهرشعار دادنتجمعات اعتراضیسمناندستگیری شهروندانبازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱دادگاه انقلاب استان سمنانسپاه سمنان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: