چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت عطا باباخانی، فعال کارگری توسط ماموران وزارت اطلاعات

0
94

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران وزارت اطلاعات در شهر کرج مرکز استان البرز، عطا باباخانی، فعال کارگری را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، صبح امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، عطا باباخانی، فعال کارگری، توسط نیروهای امنیتی در یکی از خیابانهای شهر کرج بازداشت و به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی منتقل شد.  

بازداشت عطا باباخانی هنگامی صورت گرفت که این فعال کارگری به همراه همسر و فرزندش در حال رانندگی بود و ماموران، پس از توقف وی این فعال کارگری را بازداشت و سپس جهت تفتیش به منزل وی مراجعه کرده و برخی لوازم الکترونیکی این فعال کارگری  و خانواده اش را توقیف کردند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت عطا باباخانی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، عطا باباخانی، بازنشسته شرکت واحد و از اعضای با سابقه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران است.  

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی، مدنی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشتسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانیبیخبری از بازداشت شدگانفعالان کارگریاعتصاب رانندگان شرکت واحدبازجویی کردنبازداشت عطاباباخانیحقوق بشر در ایراندستگیریروز جهانی کارگرنایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهبیانیه شرکت واحد اتوبوسرانیماموران وزارت اطلاعاتسندیکای کارگران شرکتبازجوییسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهتعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهحقوق بشر ایرانبازنشستگان شرکت واحدتوقیف لوازم شخصیعطا باباخانی سندیکای شرکت واحدبازجوئیکرجبازداشت کارگرانبازنشستگان شرکت واحد اتوبوسرانیعطاباباخانیتفتیش منزلهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهبازداشت فعالان کارگریاعتراضات صنفی رانندگان شرکت واحدعطا باباخانی فعال کارگرینقض حقوق شهروندیهیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحدبخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومهاتوبوسرانی تهران و حومهحق آزادی بیانفعال کارگری عطاباباخانیپرونده سازیسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومهبازداشت بیخبریسندیکای کارگران شرکت واحدبازداشت بی خبریفعال کارگری عطا باباخانینقض حقوق بشرهیئت‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهرانسرکوب آزادی بیانعطا باباخانیسرکوب آزادی اندیشهبازداشت عطا باباخانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: