•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت هانیه دائمی و حسین فاتحی توسط نیروهای امنیتی

0
42

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی هانیه دائمی و همسر وی حسین فاتحی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، هانیه دائمی و حسین فاتحی، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی این زوج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

آتنا دائمی، ضمن اعلام خبر  بازداست خواهر و شوهر خواهرش در صفحه شخصی خود نوشت:”صبح امروز، ماموران امنیتی به منزل خواهرم، هانیه دائمی و همسرش، حسین فاتحی یورش برده و آن‌ها را بازداشت کردند. در حال حاضر از نهاد بازداشت‌ کننده و محل نگهداری آن‌ها اطلاعی نداریم.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری هانیه دائمی و حسین فاتحی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.