•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت ۲۱۱ شهروند در جریان‌ اعتراضات در استان گیلان

0
41

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در جریان اعتراضات سراسری استان گیلان دستکم ۲۱۱ تن از شهروندان معترض را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، سرهنگ حسین حسن پور، جانشین‌ فرمانده انتظامی استان گیلان از بازداشت ۲۱۱ تن از شهروندان معترض در جریان اعتراضات به جان‌ باختن مهسا امینی در این استان با اتهام (اغتشاش) و (تخریب اموال عمومی) خبر داد.

جانشین فرمانده انتظامی استان گیلان در این خصوص مدعی شد:”به دنبال انتشار فراخوان‌هایی در فضای مجازی مبنی بر برگزاری (اعتراضات غیرقانونی)، عده‌ای از افراد با (برهم زدن نظم و امنیت عمومی) داشتند که توسط پلیس دستگیر شدند.”

این فرمانده انتظامی در ادامه گفت: “۲۱۱نفر از عاملان اغتشاش، تحریک، تعرض به شهروندان، تخریب اموال عمومی در گیلان  بازداشت شدند. برخی از این افراد با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.”

جانشین فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان گفت:”برخورد با اغتشاش‌گران و برهم زنندگان نظم عمومی مطالبه جدی شهروندان است.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان حکومت فعلی ایران از تجمعات اعتراضی با عنوان (اغتشاش) و به شهروندان معترض القابی مثل (اغتشاشگر) داده می شود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.