•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

بازداشت یک فعال اینستاگرامی ساکن استان البرز توسط نیروهای امنیتی

0
588

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی استان البرز یک فعال اینستاگرامی ساکن  ماهدشت کرج را به اتهام فعالیت در فضای مجازی و اینستاگرام بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از قرارگاه سایبری عمار, روز پنجشنبه ۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, یک شهروند زن مدیر اکانت اینستاگرامی پارتی های شبانه, ساکن منطقه ماهدشت واقع در استان البرز, توسط ماموران پلیس امنیتی استان البرز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

نور محمد فتحی زاده، رئیس پلیس امنیت عمومی استان البرز ضمن اعلام این خبر ادعا کرد: “در پی دریافت اخباری مبنی بر فعالیت مجرمانه یک صفحه اینستاگرامی در امر تبلیغ و برگزاری پارتی‌های شبانه، بررسی موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی قرار گرفت”.

فتحی زاده در ادامه همچنین افزود: “ماموران با انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی گرداننده این صفحه که یک خانم میانسال بود شده و با انجام اقدامات اطلاعاتی محل سکونت وی را در منطقه ماهدشت کرج شناسایی و سپس وی را بازداشت کردند”. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازیفعال اینترنتیفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی ساکن ماهدشتفعال رسانه ایفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانمنطقه ماهدشتنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننورمحمد فتحی زادهنیروی انتظامیپلیس فتاپلیس فتا در ایرانپلیس امنیتپلیس امنیت استان البرزپارتی شبانهپارتی شبانه در ایراناینستاگرماینستاگراماستان البرزبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت فعال اینستاگرامی در کرجبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشتگاه پلیس امنیتحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: