یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

صدور قرار منع تعقیب برای پویا جگروند, فعال مدنی ساکن شهرستان شهریار

0
1492

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹خرداد ماه ۱۳۹۹, بازپرس شعبه ۹ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار قرار منع تعقیب پویا جگروند, فعال مدنی ساکن این شهرستان را صادر و به وی ابلاغ کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, پویا جگروند, فعال مدنی ساکن شهرک وحیدیه از توابع شهرستان شهریار از اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی”, در مرحله بازپرسی توسط بازپرس شعبه ۹ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار تبرئه و قرار منع تعقیب وی پس صدور به این فعال مدنی ابلاغ شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “این پرونده که مربوط به فعالیتهای پویا جگروند در فضای رسانه ای بود در پی شیوع ویروس کرونا و بابت انتشار خبر هتل اسپیناس پلاس واقع در سعادت آباد تهران مبنی بر وجود یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا از کشور چین در این هتل که توسط این فعال مدنی در فضای رسانه ای منتشر شده بود با اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی”, تفهیم اتهام شده بود که در مرحله بازپرسی این اتهام از پویا جگروند رفع و قرار منع تعقیب وی صادر شد”. 

در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار به نیابت از شعبه ۹ بازپرسی همین دادسرای بدلیل عدم حضور بازپرس شعبه مذکور,  پس از احضار پویا جگروند از فعالان مدنی سرشناس این شهرستان وی را به جهت اطلاع رسانی و انتشار پستی در صفحه شخصی اش مرتبط با شیوع ویروس کرونا در کشور از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی”, تفهیم اتهام کرده بود. 

 در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۹ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار با صدور و ابلاغ احضاریه ای کتبی, پویا جگروند را به مقر پلیس امنیت عمومی غرب استان تهران واقع در شهرک اداری شهرستان شهریار احضار کرده بود. 

 پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی با مراجعه به منزل پویا جگروند, در شهرک وحیدیه از توابع شهرستان شهریار, قصد بازداشت وی را داشتند که با توجه به عدم حضور این فعال مدنی این اقدام ماموران ناموفق ماند. 

لازم به ذکر است, پویا جگروند, پیش از این و در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۷, جهت بازجوئی به پلیس امنیت شهرستان شهریار احضار شده بود. 

این فعال مدنی همچنین در سال ۱۳۹۶ نیز پرونده ای به جهت فعالیت های  مدنی و مسالمت آمیز وی در دادگاه انقلاب شهرستان شهریار گشوده شده بود که در نهایت این فعال مدنی از اتهامات منتسبه تبرئه شده بود.

پویا جگروند, در طی دوران فعالیتهای مدنی خود در سال ۱۳۹۶ به اداره اطلاعات تهران و همچنین این ارگان امنیتی در شهرستان نهاوند نیز احضار و تحت بازجوئی و تهدید مبنی بر توقف فعالیتهای مدنی اش قرار گرفته بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هانشر اکاذیبحقوق شهروندی در ایراندادیاریصدور قرار منع تعقیباتهام نشر اکاذیببازپرسی در دادسرانقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهراننافرمانی مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیشهرک وحیدیه شهرستان شهریاربازپرسیسرکوب آزادی بیانسرکوب فعالان مدنیبازپرسی در دادگاهشهرک وحیدیهاخبار ویروس کروناسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریارپویا جگروند فعال مدنینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانپویا جگروندسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیفعال مدنی پویا جگروندقرار منع تعقیبسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبازداشت و سرکب فعالان مدنی در ایرانفعال مدنی پویاجگروندحقوق بشر در ایرانشهرستان شهریاراخبار نقض حقوق بشر در ایرانفعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی ایرانپویاجگروندفعال مدنینافرمانی مدنیدادسرای عمومی و انقلابسرکوب آزادی عقیده در ایرانمنع تعقیبدادیار ناظر بر زندانیان سیاسیپویا جگروند شهرک وحیدیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.