شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

گزارشی از بلاتکلیفی علی رضوی در زندان تهران بزرگ

0
158

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در تهران، علی رضوی را بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، امروز جمعه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲، علی رضوی، ساکن استان تهران، محبوس در زندان تهران بزرگ، با توجه به اتمام بازجویی ها در بلاتکلیفی بسر می برد. 

براساس این گزارش، از اتهامات تفهیم شده به علی روضی در مرحله بازپرسی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، علی رضوی، در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۲، توسط ماموران امنیتی در تهران، بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

علی رضوی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته برق و الکترونیک در دانشگه خواجه نصیرالدین طوسی تهران است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

احضار تلفنی، بازداشت خودسرانه، ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاتفهیم اتهامبلاتکلیفی در بازداشتنقض حقوق شهروندی دانشجویانبلاتکلیفی در زندان نقدهبلاتکلیفی در زندانبازداشت علی رضویزندان فشافویهدانشگاه خواجه نصیر طوسیحق آزادی بیانمحاکمه دانشجویان معترضدستگیری علی رضویبازداشتبیخبری از بازداشت شدگانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتمطالبات دانشجویانبازداشت بی خبریبلاتکلیفی دربازداشتدستگیری شهروندیحقوق بشر در ایرانتداوم بلاتکلیفی در بازداشتمحاکمه دانشجویانسرکوب آزادی اندیشهحق ازادی اندیشهرشته برقمرکز تخصصی برق و الکترونیک بیرجندبازداشت بیخبریفعال صنفی دانشجویانفعالان صنفی دانشجویان ایرانمهندسی برقچلسه بازپرسی و تفهیم اتهاممهندسی برق و الکترونیکنقض حقوق شهروندیسرکوب آزادی بیانفعالان صنفی دانشجویانمطالبات مدنی دانشجویاندانشگاه خواجه نصیربلاتکلیفی در باداشتنقض حقوق بشربازداشت بلاتکلیفینقض حقوق دانشجویان در ایرانانجمن اسلامی دانشجویاندانشگاه خواجه نصیرالدین طوسیبلاتکلیفی در دستگیریدستگیریزندان تهران بزرگفعال صنفی دانشجویان در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبرق و الکترونیکعلی رضوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d