دوشنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 4

احضار و بازداشت محبوبه بیگدلی در دادسرای گچساران

0
155

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۸ مهر ماه ۱۴۰۲، محبوبه بیگدلی پس از تفهیم اتهام با صدور قرار، بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۸ مهر ماه ۱۴۰۲، محبوبه بیگدلی، ساکن شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از احضار به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گچساران و تفهیم اتهام، در پی ناتوانی در تامین وثیقه، بازداشت و به زندان آن شهرستان، منتقل شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به محبوبه بیگدلی در جلسه بازپرسی(فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی) و (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) عنوان شده است. 

لازم به اشاره است، محبوبه بیگدلی، چندی پیش، با دریافت ابلاغیه ای برای بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گچساران، احضار شده بود. 

محبوبه بیگدلی، پیشتر هم در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، در پی فعالیت در فضای مجای(اینستاگرام)، بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی ها در حالی که منتظر تشکیل مراحل بازپرسی و دادرسی به پرونده خود بود با اعمال بخشنامه (عفو و بخشش) قوه قضائیه آزاد شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

احضار تلفنی، بازداشت خودسرانه، ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d