•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

سپهر ضیایی، شهروند بهایی بازداشت شد

0
129

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳مهرماه ۱۴۰۱، ماموران اداره    اطلاعات در شهر کرج مرکز استان البرز، سپهر ضیایی، شهروند بهایی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، سپهر ضیایی، شهروند بهایی ساکن تهران در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات این شهر به منزل شخصی وی پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”ماموران وزارت اطلاعات که در یک گروه ۱۳ نفره بودند پس از مراجعه به خانه سپهر ادیب، شهروند بهایی و تفتیش منزل و توقیف لوازمی از قبیل کتب مذهبی، لب تاپ، مدارک بانکی، وجه نقد و دو دستگاه گوشی تلفن‌همراه، وی را بازداشت کردند و این شهروند بهایی در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد.”

نا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات سپهر ضیایی اطلاعی در دسترس نیست.‌

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.
در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.
در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.
سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.
برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.
ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانفرقه بهائیاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشهروندان بهایی،شهروندبهائی،بازداشتنمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلستبعیض بر اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی،پیروان سایر ادیان ایراناقلیتهای مذهبیبهایینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیبهائی،شهروند بهایی،اقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانبهائیان تهراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیبهایی،شهروند بهائی،پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیحقوق بشر،پیروان بهایی،سپهرضیاییشهروند بهائیتبعیض بر اقلیتهای مذهبیپیروان سایر ادیان ایر انجامعه بهایی،پیروان سایر ادیان،سپهرضیائیفعالان حقوق بشر در ایراناخبار پیروان سایر ادیانجامعه بهائی،اقلیت بهایی،سپهر ضیایینقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانبهاییان تهراناقلیتهای مذهبی،شهروندبهایی،سپهر ضیائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.