•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

پیمان سکوتی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
92

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳مهرماه ۱۴۰۱، پیمان سکوتی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲مهرماه ۱۴۰۱، پیمان سکوتی، فعال مدنی اهل کوچصفهان، پس از طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت با تودیع وثیقه از زندان لاکان شهر رشت مرکز استان گیلان آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی پیمان سکوتی، پس از تفهیم اتهامات (تبلیغ علیه نظام)، (اقدام‌علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب مخالف نظام) و (توهین به رهبری) با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان بطور موقت صورت گرفته و باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود باشد.‌

لازم به ذکر است، پیمان سکوتی، در تاریخ ۲ خردادماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان‌ امنیتی در شهر رشت مرکز استان گیلان منتقل و پس از ۱۰ روز به زندان لاکان رشت منتقل شده بود

همچنین، پس از بازداشت، پیمان سکوتی از حقوق اولیه یک متهم برای ملاقات با خانواده خود و یا حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده