•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

محمد سیامک نیا، مستندساز ساکن تبریز بازداشت شد

0
174

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۴مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، محمد سیامک نیا، فیلم ساز و فعال مدنی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز شنبه ۲مهر ماه ۱۴۰۱، محمد سیامک نیا، فیلم ساز و فعال اجتماعی، ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی هنگام بازداشت محمد سیامک نیا، محل کار وی را تفتیش و برخی خی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه وی را توقیف کردند.

لازم به ذکر است، محمد سیامک نیا، سازنده فیلم های کوتاه با نام آغاج دلن به معنای دارکوب و دیل به معنای زبان و همچنین مستندهایی با مضامین معضلات اجتماعی است.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات و مکان نگهداری محمد سیامک نیا اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.