یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

بازداشت ۲ شهروند ساکن کرمانشاه و مهاباد توسط نیروهای امنیتی

0
969

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی کرمانشاه, فرشاد بیگی, شهروند اهل این شهرستان را بازداشت کردند.همچنین ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان مهاباد پس از بازداشت متین خوله, شهروند ساکن این شهرستان وی را به مکان نامعلوم منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, روز سه شنبه ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹, متین خوله, فرزند: ادریس, متولد: ۱۳۸۳, ساکن شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. طی روزهای گذشته, فرشاد بیگی, شهروند ساکن کرمانشاه, توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

ماموران امنیتی در زمان بازداشت متین خوله با یورش به منزل شخصی وی آن مکان را تفتیش کرده و برخی اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه این شهروند را ضبط و پس از بازداشت وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

همچنین بازداشت فرشاد بیگی, شهروند ساکن کرمانشاه بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفت و تا لحظه انتشار این خبر از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

فرشاد بیگی, پیش از این نیز در سال ۱۳۹۳, پس از احضار به یکی از ارگانهای امنیتی کرمانشاه در پی اعتراض به اجرای حکم اعدام ریحانه جباری, تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفته بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هابازداشت و بیخبریبند ۲ الف سپاه پاسدارانسپاهاحزاب سیاسی ایراناحزاببازداشت و بی خبریاحزاب کورد سیاسیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نطامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانفرشادبیگینقض حقوق بشر در ایراناحزاب در ایرانارتباط با احزاب کورداحزاب کردیارتباط با احزاب کوردیاحزاب سیاسیاحزاب مخالف نظامعضویت در احزاب مخالف نظاماحزاب سیاسی کوردهمکاری در احزاب مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کورد مخالف نظاممتین خولهاحزاب اپوزیسیون کردبازداشت و بلاتکلیفیاحزاب مسلح کوردبازداشت و بازجوئیسرکوب احزاباحزاب متخاصماحزاب سیاسی اپوزیسیونسرکوب احزاب کوردهمکاری با احزاب اپوزیسیونشهروندان کرد ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت متین خولهاستان کرمانشاهسرکوب شهروندان در ایراناحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کورد ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیکردستان احزاب کوردیهمکاری با احزاب مخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزاب در کردستانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناحزاب کردستانشهروندان کورد زندانی سیاسیسرکوبگری احزاب کورداطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کردهمکاری با احزاب کورداحزاب مسلحاحزاب سیاسی کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب مسلح کردبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداراناحزاب کرد نخالف نظامعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کوردستانعضویت در احزاب کوردسرکوب احزاب کردحقوق بشر در ایرانشهرستان مهابادبازداشت شهروندانسرکوب احزاب در ایرانشهروندان کرداحزاب ضد جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب مسلح مخالف نظامبازداشت و بیخیریتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد سیاسی در ایراناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهاحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیسپاه پاسدارانشهروندان کورد در ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کُرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردیاداره اطلاعات سپاهسرکوب احزاب سیاسی در ایراناحزاب کورد مخالف نظامبازداشتگاه اطلاعات سپاهاحزاب کرد مخالفعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونبازداشت و بازجوییشهروندان بازداشت شدهسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامبازداشتگاه نیروهای امنیتیاحزاب کرد ایرانشهروندان کورداحزاب کوردشهروندان کرد در ایراننقض سرکوب احزاباحزاب کرد مسلحبازداشت وبیخبریاحزاب کورد مخالفاحزاب سیاسی مخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیماموران اطلاعات سپاه پاسدارانفرشاد بیگی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.