•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

اعزام ۲ زندانی سیاسی از زندان مرکزی تبریز به مرخصی کوتاه مدت

0
190

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹, جعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه فرزندش میلاد اسمعیل زاده بیشک, دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز به مرخصی ۳ روزه اعزام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, جعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه فرزندش میلاد اسمعیل زاده بیشک که در حال تحمل حبس تعزیری ۶ ماهه خود در زندان مرکزی تبریز هستند به مرخصی کوتاه مدت ۳ روزه اعزام شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “جعفر و میلاد اسمعیل زاده,  دو تن از فعالین ملی مدنی آذربایجانی روز پنج شنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, به مرخصی اعزام شدند”.

این پدر و پسر ساکن تبریز, در تاریخ ۱۷خرداد ماه ۱۳۹۹, برای تحمل ۶ ماه حبس تعزیری  بازداشت و به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

در مهر ماه سال ۱۳۹۸, شعبه ۱دادگاه انقلاب تبریز پس از تشکیل جلسه دادرسی با صدور دادنامه ای جعفر اسمعیل زاده بیشک و میلاد اسمعیل زاده بیشک را از بابت اتهام “اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق پخش اعلامیه و تراکت و نوشتن مطالب مخالف نظام روی تابلو برخی اماکن و عکسبرداری و انتشار آن در فضای مجازی” هر یک را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی عینا تائید شد. 

در تاریخ  ٨ خرداد ماه سال ۱۳۹۸, جعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه پسرش, میاد اسمعیل زاده بیشک, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در محل کارشان در تبریز بازداشت و پس از انتقال آنها به منزل شخصی خانواده اسمعیل زاده و تفتیش منزل پس از ضبط لپ تاپ و چند جلد کتاب و تلفنهای همراه این ۲ نفر را جهت بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل کردند. و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانفعالان حقوق بشر در ایرانمیلاد اسمعیل زادهمیلاد اسمعیل زاده بیشکمیلاد اسمعیل زاده زندانی سیاسیمرخصیمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در ایرانبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانجعفر اسمعیل زادهجعفر اسمعیل زاده بیشکجعفر اسمعیل زاده بیشک به همراه فرزندش میلاد اسمعیل زاده بیشکجعفر اسمعیل زاده زندانی سیاسیحق مرخصی زندانی سیاسیحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی تبریززندان تبریززندانی سیاسی میلاد اسمعیل زادهزندانی سیاسی جعفر اسمعیل زادهسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: