•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

بازداشت یک شهروند ساکن شهرستان دشت یاری توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان

0
141
بازداشت شهروندان

حقوق بشر در ایران –  امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹, یک دانشجوی بلوچ اهل شهرستان دشتیاری توسط ماموران سازمان اطلاعات در چابهار بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۹۹، “مسعود گرگیج” ۲۳ ساله فرزند واحد اهل روستای گرگیج مچان از توابع شهرستان دشتیاری توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر چابهار بازداشت شد.

بنقل از یک منبع مطلع: “مسعود حدود یک هفته پیش از منزل خارج شده و بازنگشته بود و والدین او در فضای مجازی اعلامیه مفقودی اش را منتشر کرده بودند.”

این منبع در ادامه گفت: “مسعود روز جمعه بیستم تیرماه با خانواده خود تماس گرفته و خبر از بازداشت خود داده است.  مسعود گرگیج دانشجوی دانشگاه دریانوردی چابهار بوده که در فلکه هیئت سه نفره در این شهر توسط نیروهای وزارت اطلاعات بدون نشان دادن حکم دادگاه و تفهیم اتهام بازداشت و به مرکز استان سیستان و بلوچستان شهر زاهدان انتقال داده شده است؛ از علت بازداشت او تاکنون اطلاعی در دست نیست.

نحوه برخورد و بازداشت شهروندان توسط ارگان های امنیتی و نظامی در سیستان و بلوچستان و بی خبری خانواده ها نمونه بارزی از نقض حقوق بشر در این استان است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای خودسرانه در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: