•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت ۱۴ شهروند در مناطق مختلف کشور و آزادی ۳ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
304

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۴دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای مهاباد، کرمانشاه، تبریز، سمیرم، مرودشت، رشت، آبدانان، قروه، سنندج، سقز و زاهدان، دستکم ۱۴ تن از شهروندان را بازداشت کردند. از سوی دیگر، ۳ شهروند بازداشتی در شهرهای تهران، مشهد و شهرقدس(قلعه حسن خان)، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، الیاس براهویی، نعمت الله سرگلزایی، احسان سرگلزایی، علی براهویی، شیلان رشیدزاده، سیوان‌ ابراهیمی، مهرداد قادرمرزی، مجتبی محمدولی، محمدجواد چمنکار، الهام زراعت پیشه، جواد آصفی، نازنین کیان بخت، سینا کاکی و آزاد خسروانجم، توسط نیروهای امنیتی در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، اصفهان، فارس، گیلان، ایلام، کردستان و سیستان و بلوچستان، بازداشت شدند. از سوی دیگر، امیر انسانی، امید عمران و مصطفی محبوبی، شهروندان بازداشتی در استانهای تهران، خراسان رضوی و استان البرز، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

براساس این گزارش، روز سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، الهام زراعت پیشه، وکیل دادگستری، ساکن شهرستان مرودشت از توابع استان اصفهان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، اتهامات مطروحه و شرح وضعیت حقوقی پرونده الهام زراعت پیشه، اطلاعی در دست نیست. 

همچنین، امروز چهارشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، محمدجواد چمنکاری، اهل رشت مرکز استان گیلان و از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی، علیرغم گذشت بیش از ۳ هفته از تاریخ دستگیری کماکان بطور بلاتکلیف در زندان لاکان رشت بسر می برد.

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به محمدجواد چمنکاری، در نراحل بازجویی و بازپرسی (توهین به مقدیات اسلامی)، (توهین به رهبری) و (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) عنوان شده است.

لازم به اشاره است، محمدجواد چمنکاری، در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر رشت و طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس به زندان لاکان رشت منتقل شد. 

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ امروز ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، محمد براهویی، الیاس براهویی، نعمت الله سرگلزایی، احسان سگلزایی و علی براهویی، پنج تن از شهروندان ساکن شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، در پی یورش نیروهای امنیتی به محلات مختلف در این شهر بازداشت شدند. 

بر همین اساس، بازداشت این شهروندان در جریلن عملیات ویژه نیروهای امنیتی و یورشهای گسترده به بازار مشترک، خیابان کوثر، بعثت و پارک کودک و دیگر مناطق، شهر زاهدان صورت گرفته و علاوه بر این افراد شمار دیگری از شهروندان هم‌ بکه از هویت آنها اطلاعی در دست نیست. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از نام ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه و وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست. 

کُردپا هم با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، آزاد خسروانجم، ساکن مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه بر علیه وی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز سه شنبه ۶ دی ماه ۱۴۰۱، سینا کاکی، ساکن استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، سینا کاکی، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، همزمان با برگزاری مراسم چهلم سینا نادری، از جان‌ باختگان اعتراضات سراسری در استان کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (اخلال در نظم عمومی) به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل و در تاریخ ۵ آذرماه ۱۴۰۱، پس از تودیع وثیقای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود. 

در خبری دیگر، سحرگاه سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، مجتبی محمدولی، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان‌ ایلام، در مسیر بازگشت از تهران در حوالی مورموری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، مجتبی محمدولی، پس از بازداشت جهت بازجویی و تشکیل پرونده و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ایلام منتقل شد. 

افزون بر این، طی روزهای گذشته، مهرداد قادرمرزی، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنندج منتقل شد. 

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی هنگام بازداشت مهرداد قادرمرزی، برخی از وسایل شخصی از قبیل لپ تاپ و تلفن همراه وی و پدر و برادرش را نیز توقیف کردند. 

تاکنون پیگیری‌های خانواده این شهروند جهت اطلاع از سرنوشت وی بی‌نتیجه بوده است. 

بعلاوه، روز سه‌شنبه ۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۱، سیوان ابراهیمی، مدرس زبان کُردی و عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی – اجتماعی نوژین، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، سیوان ابراهیمی، در حالی که جهت پیگیری پرونده حقوقی همسرش – زهرا محمدی، به دادگاه انقلاب شهر سنندج مراجعه کرد بازداشت شده است. 

از علت دقیق بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده وی اطلاعی حاصل نشده است. 

در ادامه نیز، روز سه‌شنبه ۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۱، شیلان رشیدزاده، دانشجوی رشته حسابداری در دانشگاه پیام‌نور واحد شهرستان سقز از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت شیلان رشید زاده، هنگامی که وی مشغول تردد در خیابان بوده صورت گرفته و از وضعیت حقوقی پرونده وی اطلاعی در دست نیست. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز سه شنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۱، نازنین کیان‌بخت، دانشجوی رشته گرافیک در دانشکده هنر دانشگاه شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، در مقابل منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

براساس این گزارش، با توجه به اینکه نازنین کیان بخت از بیماری نارسایی قلبی در رنج است، نگهداری وی در سلول انفرادی و اعمال استرس و فشارهای روحی و روانی به او باعث تشدید  مشکل قلبی اش می شود. 

همچنین، در بخشی از این خبر آمده است که علیرغم پیگیری خانواده و ارجاع نامه‌ پزشک قانونی به دادسرا اما مسئولان قضایی کماکان نسبت به تسریع در روند تعیین تکلیف پرونده وی بی تفاوت هستند. 

افزون بر این، در ساعات اولیه صبح جمعه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، امیر انسانی، دانشجوی رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد واحد قلعه حسن خان (شهرقدس)، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم‌ اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان آزاد شد. 

لازم به اشاره است، امیر انسانی، در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات دانشجویان دانشگاه پیام نور قلعه حسن خان (شهرقدس)، در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

خبرگزاری بی بی سی فارسی هم با انتشار خبری افزود؛ سحرگاه دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، جواد آصفی، اهل شهرستان سمیرم از توابع استان‌اصفهان و از خوانندگان و فعالان عرصه موسیقی، به دلیل شرکت و آواز خواندن در مراسم چهلم علی عباسی، از جان باختگان اعتراضات مردمی در این شهرستان بازداشت شد.

براساس این گزارش، وی در جریان شرکت در مراسم آواز اعتراضی (بیایید بگیرید، بیایید ببرید، بکشید، من هم مثل علی هستم، مثل مراد هستم) خوانده بود.

لازم به ذکر است، علی عباسی، ۲۳ ساله و اهل سمیرم در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات مردمی در این شهرستان جان خود را از دست داد و روز پنج شنبه ۸ دی ماه مراسم چهلم وی با شرکت شهروندان معترض و سر دادن شعارهای اعتراضی برگزار شده بود. 

افزون بر این، روز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، امید عمران، متولد: ۱۳۸۳، ساکن مشهد و محبوس و بلاتکلیف در زندان وکیل آباد این شهر، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد شد. 

براساس این گزارش، داریوش عمران، پدر این شهروند با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، از آزادی پسرش از زندان وکیل آباد مشهد خبر داد. 

لازم به ذکر است، امید عمران، در اوایل اعتراضات سراسری، در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده بود. 

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، مصطفی محبوبی، از بازداشت شدگان‌اعتراضات سراسری در استان‌ تهران، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

لازم به اشاره است، مصطفی محبوبی، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی توام با ضرب و شتم بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

علیرغم آزادی مصطفی محبوبی با تودیع وثیقه اما تاکنون از اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱مهر۱۴۰۱مهرداد قادرمرزیمهردادقادرمرزیمجتبی محمدولیمحمد جواد چمنکاریمحمدجواد چمنکاریمحمدجوادچمنکارمحمدجوادچمنکاریمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱مصطفی محبوبینقض حقوق بشر در ایران،نازنین کیان بختنعمت الله سرگلزایینعمت الله سرگلزائینعمت اله سرگلزایینعمت اله سرگلزائی۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱آذر۱۴۰۱آزاد خسروانجمالهام زراعت‌پیشهالیاس براهوییالیاس براهوئیامید عمرانامیدعمرانامیر انسانیامیرانسانیاحسان سرگلزاییاعتراضات سراسریاعتراضات سراسری مهراعتراضات سراسری مهر ماه ۱۳۹۸اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مشهداعتراضات سراسری چابهاراعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱بلاتکلیفی در بازداشتبازداستبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت بی خبریبازداشت بیخبری،بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱بازداشت،تداوم بلاتکلیفی در بازداشتتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،جواد آصفیجوادآصفیحقوق بشرحقوق بشر در ایران،حقوق بشر در ایران، حقوق شهروندی،سینا کاکیسیناکاکیسیوان‌ ابراهیمیشیلان رشیدزادهعلی براهوییعلی براهوئی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.