•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت ۳ شهروند در سیستان و بلوچستان و کردستان/ آزادی زهره جم با تودبع وثیقه

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان چابهار، یک نوجوان ۱۵ ساله را بازداشت کردند. همچنین، بهزاد گرگیج، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در زاهدان بازداشت شد. آرش تابعی، ساکن کامیاران هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. از سوی دیگر، زهره جم، فعال دانشجویی، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز جمعه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۱، بنیامین رخشانی، متولد: ۱۳۸۵، ساکن شهرستان چابهار از توابع استان‌ سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”بنیامین در حالی که برای دیدار با اقوام خود به چابهار رفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تاکنون اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.”

در خبری دیگر، روز سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، بهزاد گرگیج، متولد؛ ۱۳۸۰، فرزند؛ عبدالکریم، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر بازداشت شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حال وش:”بهزاد برای خرید وسائل از خانه‌ خارج شده بود ولی مشخص نیست به چه علت توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به بهزاد گرگیج اطلاعی در دسترس نیست.

کُردپا هم در خبری کوتاه اعلام کرد؛ در ساعات پایانی یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، آرش تابعی، ساکن شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات آرش تابعی اطلاعی در دست نیست.

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری افزود؛ امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، زهره جم، دانش آموخته رشته هنر و دبیر پیشین شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس تهران، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

لازم به ذکر است، زهره جم، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به زندان اوین منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاشهرستان چابهاربازداشت بیخبریجامعه دانشجویان ایرانجامعه دانشجو در ایرانمطالبات مدنی دانشجویاناستان سیستان و بلوچستان،سیستان بلوچستان،بازداشت شهروندانجامعه دانشجوییفعال دانشجویی در ایرانجامعه دانشجویانکامیاران کردستانزهره جمکامیارانموارد نقض حقوق بشرنقض حقوق دانشجویان در ایرانبازداشت شهروندان کوردانجمن اسلامی دانشجویانکامیاران کوردستانجامعه دانشجویی در ایرانچابهارموارد نقض حقوق بشر در ایرانمحرومیت از تحصیل دانشجویاناحضار و بازداشت شهرونداناداره اطلاعات در شهرستان چابهارحقوق بشر ایران،بنیامین رخشانیحقوق بشربیمارستان شهرستان چابهارفعال صنفی دانشجویانجامعه دانشجوئی در ایراناحضاروبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در مریواناستان کردستان،آرش تابعیفعال دانشجوییدانشگاه تربیت مدرس تهرانبازداشت شهروندان معترضفعال صنفی دانشجویان در ایرانمحاکمه دانشجویانحقوق بشر در ایران،فرهنگیان کامیارانبهزادگرگیجشهرستان کامیاراندانشگاه تربیت مدرساداره اطلاعات شهرستان چابهارنقض حقوق شهروندی دانشجویاناستان کوردستانبازداشت بی خبریچابهار سیستان و بلوچستانبهزاد گرگیجتودیع وثیقهفعالان صنفی دانشجویانآزادی با تودیع وثیقهفعالان صنفی دانشجویان ایرانسیستان و بلوچستان،فعال دانشجویی چپبازداشت شهروندان کورد در کامیاران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.