•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

لیلا حسین زاده با تودیع وثیقه آزاد شد

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، لیلا حسین زاده، فعال دانشجویی محبوس در زندان اوین با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویان، محبوس و بلاتکلیف در زندان اوین، پس از طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی  طولانی مدت در زندانهای عادل آباد و سپس زندان اوین با تودیع وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی لیلا حسین زاده با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته و این فعال دانشجویی باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ محاکمه خود باشد. 

لازم به ذکر است، لیلا حسین زاده، در تاریخ ۲۹ مردادماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین سپس به جهت بازجوئی به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل شد و در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، به بازداشتگاه پلیس امنیت شیراز موسوم به(سروش) منتقل و در تاریخ ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجوئی ها به زندان عادل آباد شیراز منتقل و در ساعات پایانی ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، به زندان اوین در تهران بازگردانده شد. 

در تاریخ ۱۸ دی ماه۱۴۰۰، لیلا حسین زاده، با دریافت ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود احضار شده بود اما مشخص نیست به چه علت اجرای حکم حبس تعزیری وی تعلیق شده بود.

این فعال دانشجویی، در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد. این حکم پس از اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران عینا تائید شد.

لیلا حسین زاده، از بابت پرونده ای دیگر هم در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۰، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات در شیراز بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند۲۰۹ زندان اوین منتقل و پس از انتقال به بند زنان در زندان عادل آباد شیراز در تاریخ ۲دی ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

همزمان با بازداشت این فعال دانشجوئی، رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی ادعا کردند:”چند تن در شیراز تحت عنوان (عناصر مرتبط با جریان ها و شبکه های ضدانقلاب خارج نشین با لیدری ل.ح)بازداشت شد.”

این فعال دانشجوئی دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸، جهت اجرای حکم ۲سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام)که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شده بود در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل وی بازداشت و جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه بطور مشروط آزاد شده بود.

این فعال دانشجوئی، پیشتر و در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، محکوم شده بود. این حکم پس از تشکیل دو جلسه دادرسی در تاریخهای ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷ و ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال دانشجویی لیلا حسین زادهفعال صنفی دانشجوییفعال صنفی دانشجویانفعال صنفی دانشجویان در ایرانفعال صنفی دانشجوئیفعالان صنفی دانشجویانفعالان صنفی دانشجویان ایرانلیلا حسین زادهلیلا حسین زاده فعال دانشجوییلیلا حسین زاده فعال صنفی دانشجویانلیلا حسین زاده زندانی سیاسیلیلاحسین زادهلیلاحسین زاده فعال دانشجوییموارد نقض حقوق بشرمحاکمه دانشجویانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از تحصیل دانشجویانمحرومیت از تحصیل دانشجویان در ایرانمحرومیت از حق درمانمطالبات مدنی دانشجویانمطالبات دانشجویاننقض حقوق دانشجویان در ایرانآزادی لیلا حسین زادهآزادی لیلاحسین زادهآزادی با تودیع وثیقهانجمن اسلامی دانشجویانبند زنانبند زنان زندانی سیاسیبندزنان در زندان اوینبازداشتبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت بلاتکلیفیبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانجامعه دانشجو در ایرانجامعه دانشجوییجامعه دانشجویی در ایرانجامعه دانشجویانجامعه دانشجویان ایرانجامعه دانشجوئی در ایرانحقوق بشر درایرانزندان اوینزندانی سیاسی لیلا حسین زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.