•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت و بلاتکلیفی ۳ شهروند و آزادی سینا برکپور با تودیع وثیقه

0
25

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۵بهمن ماه ۱۴۰۱، جلال صالحی و یاسین براهویی، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بانه و شهر زاهدان بازداشت شدند. همچنین، سامان قاسمی، پس از گذشت ۲ ماه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. از سوی دیگر، سینا برکپور، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱، جلال صالحی، متولد: ۱۳۵۱، ساکن شهرستان بانه از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت جلال صالحی در پی یورش ماموران به منزل وی صورت گرفته و جهت بازجویی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهرستان منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه علیه جلال صالحی اطلاعاتی حاصل نشده است. 

افزون بر این، امروز چهارشنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۱، سامان قاسمی، اهل استان ایلام و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت حدود ۶۰ روز از تاریخ دستگیری، بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ایلام بسر می برد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”علیرغم اینکه وثیقه برای آزادی موقت سامان قاسمی توسط خانواده وی تامین شده بود اما امروز چهارشنبه پس از انتقال وی به زندان ایلام در مخالفت رجب محمدی، دادستان ایلام برای آزادی وی با تودیع وثیقه، این شهروند بطور بلاتکلیف بسر می برد.” 

لازم به اشاره است، سامان قاسمی، اوایل آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی، در ارتباط با اعتراضات سراسری، در استان ایلام بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در این شهر منتقل شده بود. 

در خبری دیگر وبسایت حال وش اعلام کرد؛ امروز ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، یاسین براهویی، متولد: ۱۳۷۶، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهر بازداشت شد. 

به نقل از یک منبع مطلع:”یاسین براهویی، در حالی که با خودروی شرکتی که در آن کار می کرد مشغول جابه جایی کالا بود که توسط ماموران اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال شد.” 

لازم به اشاره است، یاسین براهویی از اعضای انتظامات مسجد مکی زاهدان است که هر هفته روزهای جمعه در آن مکان نمازجمعه شهروندان اهل تسنن زاهدان برگزار می شود. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری یاسین براهویی اطلاعی حاصل نشده است. 

از سوی دیگر، روز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، سینا برکپور، دانشجوی دانشگاه آزاد واحد مشهد مرکز استان خراسان رضوی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی سینا برکپور، با تودیع وثیقه صادره صورت گرفته اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، سینا برکپور، در تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی و طی مراحل بازجویی و سپس به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده بود.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات بی پایه براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازجوئیبازداشت بلاتکلیفیسرکوب شهروندان بلوچ در ایراناحضاروبازداشت شهروندانشهروندان بلوچ اهل تسننتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱سینابرکپوراعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتبازداشت بی خبری از شهروندانبازداشت شهروندانشهروندان بلوچ در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنت در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱بازداشت بازجویی از شهروندانبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان بلوچبازداشت شهروندان معترضبازداشت شهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانلیدری اعتراضاتتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت شدگان تظاهرات سراسریسامان قاسمیبلاتکلیفی افراد بازداشتیبلاتکلیفی افراد در بازداشتتظاهرات سراسری در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشت بازجویی،بازداشت بی خبری،شهروندان بلوچ،تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱بازداشت بازجویی کردنجلال صالحیبازداشتشهروندان بلوچبلاتکلیفی در بازداشتشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت بی خبرییاسین براهوییبلاتکلیفی بازداشت شدگانبلاتکلیفی در زندانفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچبازداشت شهروندان کورد در بانهبلاتکلیفیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهحقوق بشر ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت بازجوییبازداشت بازجوبیاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱بازداشت شهروندان کورد در مهابادبازداشت بازجوئی کردنحقوق بشر در ایرانبلاتکلیفی زندانیبازداشت شهروندان کوردمحاکمه و بلاتکلیفیبازداشت بازجوئیتظاهرات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱بازداشت بازحوییبازجوییموارد نقض حقوق بشراحضار و بازداشت شهروندانشهروندان بلوچ سنی مذهببازداشت بلاتکلیفسینا برکپورلیدر اعتراضاتبازداشت شهروندان بلوچ ایرانبازداشت بلاتکلیفی شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.