سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

بازداشت طاها براهویی در مشهد و آزادی ابراهیم شیبک در گرگان

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در مشهد یک شهروند را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. از سوی دیگر ابراهیم شیبک، پس از تحمل ۱۰۴ روز بازداشت و بلاتکلیفی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالن بلوچ، امروز چهارشنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، طاها براهویی، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، طاها براهویی در حالی بازداشت شده که برای انجام مراحل درمان بیماری خود از زاهدان به مشهد سفر کرده بود و پس از ورود به این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

وبسایت حال وش هم در خبری اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، ابراهیم شیبک، اهل استان سیستان و بلوچستان،‌ پس از طی مراحل بازجویی و بلاتکلیفی طولانی مدت از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر گرگان مرکز استان گلستان آزاد شد. 

براساس این گزارش، از چگونگی و روند آزادی ابراهیم شیبک تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، ابراهیم شیبک، در تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۱، هنگامی که از استان سیستان و بلوچستان به قصد پیدا کردن کار به شهر گرگان سفر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.