•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۱۱ تَن از شهروندان و آزادی ۲ تَن دیگر با تویع وثیقه

0
167

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در پاوه، تهران، بانه و کرمانشاه، مهاباد، دستکم ۱۱تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین ۲ تن از شهروندان پس از اتمام مراحل بازجویی در شهر تبریز با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آمانج شجاعی، سروش احمدی، امیر زنجیری، آزاد بهرامی، پری خضری، بهنیا شهبازی، عزیز ویسی، محمدحسین امینیان جزی، سروش احمدی و مهران رزمان، توسط نیروهای امنیتی در استان‌های کرمانشاه، تهران، کردستان و آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، رامین بهزاد و عارف نیازی، دو شهروند بازداشت شده در تبریز، با تودیع وثیقه آزاد شدند.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”اوایل مهر ماه ۱۴۰۱، محمدحسین امینیان جزی، ساکن تهران پارس، در حالی که برای خرید به خارج منزل رفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌ تا آنجا که از دادسرای زندان اوین پیگیری شده وی در جریان اعتراضات بازداشت و در حال حاضر در زندان تهران بزرگ بسر می برد.”

همچنین، شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ در ساعات پایانی جمعه ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۱، سروش احمدی، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در محله مجیدیه تهران توسط نیروهای امنیتی و پس از انتقال به بازداشتگاه صبح امروز شنبه برای صدور قرار قضائی به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین منتقل شد. از مصادیق حقوقی اتهامات سروش احمدی اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، بعدظهر امروز شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، بهنیا شهبازی، دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه علم و فرهنگ تهران، در محوطه این دانشگاه توسط لباس شخصی بازداشت و جهت بازجوئی با یک دستگاه موتور سیکلت پس از پوشاندن سر و صورتش به مکان نامعلومی منتقل شد. تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان دقیق نگهداری و اتهامات این دانشجوی معترض اطلاعی در دست نیست.‌

اما وبسایت کُردپا هم‌اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، مهران رزمان، دانشجوی رشته گرافیک در دانشگاه رجایی تهران، در محدوده میدان استقلال، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.

کردپا در خبری دیگر هم اعلام کرد؛ روز سه شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۱، امیر زنجیری، متولد: ۱۳۶۴، ساکن شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، پس از دستگیری توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. از وضعیت وی پس از بازداشت اطلاعی در دست نیست.

همچنین، طی روزهای اخیر، عزیز ویسی، ساکن استان کرمانشاه، پس از احضار به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این استان و طی مراحل تفهیم اتهام بازداشت شد.

براساس این خبر، سهند ویسی، فرزند این شهروند تحت بازداشت ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”پدرم امروز در پی احضار به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی کرمانشاه بازداشت شده است.”

از علت دقیق احضار و بازداشت عزیز ویسی اطلاعی در دست نیست اما این شهروند ساکن استان کرمانشاه اخیرا با انتشار ویدئویی در صفحه شخصی خود با خانواده های جان باختگان اعتراضات جاری ابراز همدردی کرده بود.

در ادامه همچنین، طی روزهای اخیر، پری خضری، شهروند ساکن شهرستان بانه از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌ از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری پری خضری اطلاعی در دست نیست.‌

از سوی دیگر، عصر جمعه ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۱، آزاد بهرامی، متولد: ۱۳۵۷، آمانج شجاعی، شهروندان ساکن شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اما لیلی بهزاد، خواهر رامین بهزاد، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”امروز شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، رامین بهزاد، ساکن تبریز، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان مرکزی شهر تبریز آزاد شد.”

علیرغم آزادی رامین بهزاد با تودیع وثیقه از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.‌

لازم به ذکر است، رامین بهزاد، در تاریخ ۲ مهرماه ۱۴۰۱، در حین گذراندن خدمت سربازی خود در پادگان نیروی هوایی شهید فکوری تبریز، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود.‌

در خبری دیگر، همچنین، امروز شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، عارف نیازی، براز وظیفه بازداشت شهر در شهر تبریز پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد و باید در انتظار تعیین تاریخ دادرسی خود در یکی از محاکم انقلاب و یا کیفری تبریز باشد.‌

علیرغم آزادی عارف نیازی با تودیع وثیقه از مصادیق حقوقی اتهامات و علت بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.

عارف نیازی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی در شهر تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال حقوق بشرقرنطینه زندان مرکزی تبریزلیدری اعتراضاتمهابادمهران رزمان،مهسا امینیمهساامینیمحمد حسین امینیانمحمدحسین امینیان جزیمحمدحسبن امینیانمرگ مهساامینیکنکور ۱۴۰۱،کرمانشاهپاوهپری خضریآمانج شجاعیآمانج شجاعی، سروش احمدیآذربایجان شرقیآذربایجانشرقیآزاد بهرامیآزادبهرامیامیر زنجیریامیررنجبریاحضار و بازداشت دانشجویاناعتراضاتاعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بند 5 زندان مرکزی تبریزبهنیا شهبازیبهنیاشهبازیبازداشتبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان دانشگاه خوارزمیبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان،بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱تهرانتبریزتظاهراتتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱حقوق بشر در ایرانحقوق بشر،حقوق شهروندیرامین بهزادزندان مرکزی تبریززندان تبریزسروش احمدیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱شهریور ماه ۱۴۰۱شهریور ۱۴۰۱شهریورماه ۱۴۰۱عارف نیازیعزیز ویسیعزیزویسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.