•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

بازداشت مزار محمدی, شهروند ساکن چابهار توسط نیروهای امنیتی

0
206

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان چابهار, مزار محمدی, شهروند ساکن این شهرستان را پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی وی بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۹مرداد ماه ۱۳۹۹, مزار محمدی, متولد: ۱۳۷۴, ساکن شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان در پی یورش ماموران پلیس امنیت به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت شد. 

براساس این گزارش, ماموران امنیتی بدون ارائه حکم قضائی با یورش به منزل شخصی مزار محمدی ابتدا تمام قسمتهای خانه را مورد تفتیش قرار داده و سپس این شهروند را بازداشت و به همراه خود بردند. 

مزار محمدی, پس از تحمل ۱ روز حبس در بازداشتگاه پلیس امنیت چابهار در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان منتقل شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامدارس استان سیستان و بلوچستانمزار محمدیمزار محمدی بازداشتمزارمحمدی بازداشتنقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانیورش نیروهای امنیتیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات زاهداناستان سیستان و بلوچستانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشت مزار محمدیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدانتفتیش منزلحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق بشر درایرانحقوق شهروندی در ایرانربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: