سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

صابر صالحی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
1026

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، صابر صالحی، شهروند بازداشت شده در شهرستان سنندج مرکز استان کردستان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، صابر صالحی – ساکن شهرک حسن آباد از توابع دهستان آبیدر واقع در شهرستان سنندج مرکز استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی سنندج آزاد شد. 

براساس اعلام مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اتهام مطروحه علیه صابر صالحی مرتبط با « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده است اما از مصداق حقوقی این اتهام اطلاعی در دسترس نیست. وی در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم بر طبق مفاد مورد اشاره در اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۵ آئین دادرسی کیفری محروم بوده است. 

لازم به ذکر است، صابر صالحی، اواسط شهریور ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در مرکز شهرستان سنندج منتقل شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاآزادی بیانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبازداشتگاهسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراناحزاب کورد سیاسیحق دادرسیدسترسی به وکیلنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان و اندیشهصابر صالحیاستان کردستانشهروندان کورد در ایرانشهرستان سنندجشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کوردنقض حقوق بشر درایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت صابرصالحیاداره اطلاعاتشهروندان کوردبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردی در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانکردستان احزاب کوردیمحرومیت از حق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانزندان مرکزی سنندج در کردستانحق دسترسی به وکیلنقض حقوق بشر در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب آزادی بیان در ایرانکوردستانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفآزادی با تودیع قرار وثیقهشهروندان در استان کردستانمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهآزادی صابرصالحیبازداشتنقض حقوق بشربازداشت شهرونداناحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بی خبریسرکوب آزادیاداره اطلاعات استان کردستاناحزاب کردستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت صابر صالحیکردستاناداره اطلاعات سنندجبازداشت شهروندان کردنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراندادگاه کیفری شهرستان سنندجاحزاب کوردستانارگانهای امنیتی در ایرانارگانهای امنیتی سنندجآزادی مشروطآزادی بیان در ایراناحزاب کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمبازداشت و بی خبریارگانهای امنیتیبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب در کردستانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریآزادی با قرار وثیقهاحزاب کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بازجوئینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحق دادرسی عادلانهحق دادرسی ععادلانهحق دادرسی عالانهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانصابرصالحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: