•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

صابر صالحی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
656

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، صابر صالحی، شهروند بازداشت شده در شهرستان سنندج مرکز استان کردستان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، صابر صالحی – ساکن شهرک حسن آباد از توابع دهستان آبیدر واقع در شهرستان سنندج مرکز استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی سنندج آزاد شد. 

براساس اعلام مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اتهام مطروحه علیه صابر صالحی مرتبط با « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده است اما از مصداق حقوقی این اتهام اطلاعی در دسترس نیست. وی در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم بر طبق مفاد مورد اشاره در اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۵ آئین دادرسی کیفری محروم بوده است. 

لازم به ذکر است، صابر صالحی، اواسط شهریور ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در مرکز شهرستان سنندج منتقل شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحرومیت از حق دادرسی عادلانهمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکوردستانکردستانکردستان احزاب کوردیآزادی مشروطآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی با قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی صابرصالحیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کردستاناحزاب در کردستاناداره اطلاعاتاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات سنندجارگانهای امنیتیارگانهای امنیتی در ایرانارگانهای امنیتی سنندجاستان کردستانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت صابر صالحیبازداشت صابرصالحیبازداشتگاهحق دادرسیحق دادرسی عالانهحق دادرسی عادلانهحق دادرسی عادلانه در ایرانحق دادرسی ععادلانهحق دسترسی به وکیلدادگاه کیفری شهرستان سنندجدسترسی به وکیلربازداشت و بیخبریزندان مرکزی سنندج در کردستانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد در ایرانشهروندان در استان کردستانشهرستان سنندجصابر صالحیصابرصالحی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: