•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

بازداشت جمال جدگال ساکن توابع چابهار توسط نیروهای امنیتی

0
1096

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان چابهار، جمال جدگال، شهروند ساکن روستای هیتک از توابع این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمال جدگال – فرزند: آدم – اهل روستای هیتک از توابع شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران یکی از ارگانهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی در زمان بازداشت این شهروند در حوالی ظهر روز یکشنبه در حالی که جمال جدگال در خیابان در حال تردد بود بدون ذکر علت وی را بازداشت کردند. 

علیرغم پیگیری خانواده و نزدیکان این شهروند و مراجعه آنها به دادسرا و ارگانهای امنیتی پاسخی به آنها داده نشده و این مساله باعث نگرانی خانواده جمال جدگال از وضعیت فرزندشان شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاچابهارچابهار در ایراناداره اطلاعات چابهاراداره اطلاعات در شهرستان چابهاراداره اطلاعات شهرستان چابهاربازجوییبازجویی از شهروندان در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئیبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت جمال جدگالبازداشت خودسرانهبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتجمال جدگال بازداشتروستای هیتکروستای هیتک در شهرستان چابهارربازداشت و بیخبریسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان ساکن چابهارشهرستان چابهار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: