جمعه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

بازداشت جمال جدگال ساکن توابع چابهار توسط نیروهای امنیتی

0
1806

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان چابهار، جمال جدگال، شهروند ساکن روستای هیتک از توابع این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمال جدگال – فرزند: آدم – اهل روستای هیتک از توابع شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران یکی از ارگانهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی در زمان بازداشت این شهروند در حوالی ظهر روز یکشنبه در حالی که جمال جدگال در خیابان در حال تردد بود بدون ذکر علت وی را بازداشت کردند. 

علیرغم پیگیری خانواده و نزدیکان این شهروند و مراجعه آنها به دادسرا و ارگانهای امنیتی پاسخی به آنها داده نشده و این مساله باعث نگرانی خانواده جمال جدگال از وضعیت فرزندشان شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هابازداشت و بلاتکلیفیسرکوب آزادی بیان در ایرانشهروندان بلوچ در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتسرکوب آزادی اندیشه در ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان بلوچجمال جدگال بازداشتسرکوب شهروندان در ایرانبازداشت خودسرانهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در ایراناداره اطلاعات شهرستان چابهارسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشتبازداشت شهروندانسرکوب آزادی قلم در ایرانبازداشت و بی خبریبازداشت و تفهیم اتهاماداره اطلاعات چابهارشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیاداره اطلاعات در شهرستان چابهاربازجوییبازداشتگاهبازداشت و بی خبریسرکوب آزادیبازجوئی در بازداشتگاهشهروندان بلوچ اهل سنتچابهار در ایرانبازداشت و بیخبریچابهارسرکوب آزادی بیانسرکوب شهروندان بلوچبازداشت و بیخبیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهروستای هیتکبازجوئیشهروندان بلوچسرکوب آزادی بیان و قلمبازداشت وبیخبریسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانبازداشت و بازجوییبازجویی در اطلاعات سپاهروستای هیتک در شهرستان چابهارشهرستان چابهاربازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشت و بازجوئیسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازجویی از شهروندان در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانشهروندان ساکن چابهارسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت جمال جدگال

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: