•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

بازداشت مهرنوش سنقری پس از احضار به دادسرای زندان اوین

0
691

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین پس از احضار مهرنوش سنقری، فعال هنری ساکن تهران وی را بازداشت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۹، مهرنوش سنقری – متولد : ۱۳۵۹ – فعال هنری در زمینه هنرهای تجسمی – ساکن تهران، در پی احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین بازداشت شد. 

براساس این گزارش، از دلایل احضار و بازداشت این فعال ادبی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست اما آنچه مسلم است این فعال ادبی از حق دسترسی به وکیل، ملاقات و تماس تلفنی و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم است. 

این فعال هنری در زمینه هنرهای تجسمی طی سالهای اخیر به برپایی نمایشگاههایی اقدام کرد و در خودش هم صاحب یکی گالری در تهران است که برخی از نمایشگاههای آثار هنری خود را در آنجا به نمایش می گذاشت. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

اکثر بازداشتهای از این دست مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه افراد ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرهنرمندان در ایرانسرکوب آزادی بیانحقوق بشر درایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهرانفعال حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمهنرمندان سینماشعبه بازپرسی دادسرای امنیتحقوق بشر در ایراناحضار و بازداشتسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدههنرمندانهنرمندان ایرانهنرمندسرکوب آزادی بیان در ایرانشعبه بازپرسیشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانهدادسرای زندان اوینسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانحق آزادی بیان در ایرانآزادی بیانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادیبازداشت و سرکوب آزادی بیانمهرنوش سنقریآزادی بیان و عقیده در ایرانجلسه بازپرسیحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانآزادی بیان در مطبوعاتهنرهای تجسمیآزادی بیان در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی عقیدهحقوق بشر زندانیان سیاسیسرکوب آزادی بیان و اندیشه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: