سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

شهروند ساکن چابهار پس از اتمام بازجوئی آزاد شد

0
882

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند بازداشت شده توسط ماموران اداره اطلاعات چابهار پس از طی مراحل بازجوئی از بازداشتگاه این ارگان امنیتی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، شریف بلوچ شارکی – فرزند: پیرمحمد – پس از طی مراحل بازجوئی از بازداشتگاه اداره اطلاعات چابهار آزاد شد. 

براساس این گزارش، این شهروند ساکن شهرستان چابهار در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و  هرگونه ارتباط با اعضای خانواده خود محروم بوده است. 

گفته می شود محور بازجوئی های صورت گرفته از شریف بلوچ شارکی، مرتبط با مشارکت وی در مباحث سیاسی بوده است. 

در این گزارش اشاره ای به این نکته که آیا شریف بلوچ شارکی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و یا مصادیق اتهامات و چگونگی آزاد وی نشده است. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاشهرستان چابهارسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب آزادی اندیشه در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ اهل تسننسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی عقیدهاداره اطلاعات شهرستان چابهارشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیاناداره اطلاعات چابهاربازداشت شهروندان بلوچروستای کارون شهرستان چابهارنقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیدهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشریف بلوچ شارکیاداره اطلاعاتبازداشت شهروندانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناداره اطلاعات در شهرستان چابهاربازداشت شریف بلوچ شارکینقض حقوق شهروندیشهروندان بلوچشهروندان بلوچ در ایرانسرکوب آزادینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحق آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهشهروندان بلوچ سنی مذهبنقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامینقض حق آزادی بیان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: