•                  
یک شنبه , ۱۲ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

شهروند ساکن چابهار پس از اتمام بازجوئی آزاد شد

0
617

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند بازداشت شده توسط ماموران اداره اطلاعات چابهار پس از طی مراحل بازجوئی از بازداشتگاه این ارگان امنیتی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، شریف بلوچ شارکی – فرزند: پیرمحمد – پس از طی مراحل بازجوئی از بازداشتگاه اداره اطلاعات چابهار آزاد شد. 

براساس این گزارش، این شهروند ساکن شهرستان چابهار در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و  هرگونه ارتباط با اعضای خانواده خود محروم بوده است. 

گفته می شود محور بازجوئی های صورت گرفته از شریف بلوچ شارکی، مرتبط با مشارکت وی در مباحث سیاسی بوده است. 

در این گزارش اشاره ای به این نکته که آیا شریف بلوچ شارکی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و یا مصادیق اتهامات و چگونگی آزاد وی نشده است. 

سرکوب و بازداشت فعالان مدنی مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حق آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات چابهاراداره اطلاعات در شهرستان چابهاراداره اطلاعات شهرستان چابهاربازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شریف بلوچ شارکیحق آزادی بیان در ایرانروستای کارون شهرستان چابهارسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسننشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ سنی مذهبشهرستان چابهارشریف بلوچ شارکی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: