سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

مژگان اسکندری، زندانی سیاسی پیش از اتمام محکومیت حبس آزاد شد

0
1055

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹، مژگان اسکندری، زندانی سیاسی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بصورت زود هنگام پیش از اتمام دوران حبس تعزیری اش از زندان قرچک ورامین آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، مژگان اسکندری – متولد: ۱۳۴۸ – فرزند: عبدالرحیم – زندانی سیاسی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ با اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه بطور مشروط آزاد شد. اسکندری متهم ردیف چهارم پرونده ای است که در آن به همراه امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی توسط دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری از بابت اتهام « اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی » محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدیدنظرخواهی به ۲سال و ۳ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، پس از تشکیل ۲ جلسه دادرسی در تاریخ های ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, به ریاست ابوالقاسم صلواتی با صدور دادنامه ای مژگان اسکندری را بعنوان متهم ردیف ۴ پرونده ای که به همراه محمد رجبی, امیرحسین مرادی و سعید تمجیدی, محاکمه شده بود از بابت اتهام « اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی » به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. این حکم با اعلام تسلیم به رای به ۲ سال و ۳ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. در همان پرونده محمد رجبی, امیرحسین مرادی و سعید تمجیدی, بعنوان متهمان ردیف اول تا سوم از سوی شعبه مذکور با اتهامات « مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی », « مشارکت در سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب », « خروج غیرقانونی از کشور » به اعدام  و در مجموع  به تحمل ۳۸ سال حبس تعزیری و ۲۲۲ ضربه شلاق هم محکوم شدند و این حکم در شعبه دیوان عالی کشور تائید شد اما پس از تائید درخواست اعاده دادرسی این ۳ نفر در انتظار تاریخ برگزاری جلسه واخواهی خود هستند.

 مژگان اسکندری، در جریان برگزاری اعتراضات آبان ماه با توجه به آشنایی با محمد رجبی، سعید تمجیدی و امیرحسین مرادی، در محدوده ستارخان تهران در توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس انتقال به سلول انفرادی و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند زنان زندان اوین و سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

سرکوب شهروندان و پرونده سازی بی ضابطه بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیحقوق بشر در جمهوری اسلامیتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهبند زنان در زندان قرچک ورامیندرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانمژگان اسکندری زندانی سیاسیزندانی سیاسینقض حقوق شهروندی در ایراناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آزادی مشروط زندانیاعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸آزادی مشروط زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی مژگان اسکندریحقوق بشر در ایرانزندان قرچک ورامینزندانی سیاسی در ایرانآبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸آبان ماه 1398تظاهرات آبان ماه سالاعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸بند قرنطینه زندان قرچک ورامینآزادی مشروط مژگان اسکندریحقوق شهروندیبند زنان زندان قرچک ورامینآبانماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبند یک زندان قرچک ورامینآزادی مشروط زندانیان امنیتیآزادی مشروطحقوق شهروندی در ایرانبند ۷ زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بند۱ زندان قرچک ورامینبند3 زندان قرچک ورامیننقض حقوق شهروندیآزادی زندانی سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آباننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامیناعتراضات آبان 1398نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانآبان 1398جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸زنان زندانی در زندان قرچک ورامینبند 3 زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشرحقوق شهروندی درایرانبند 7 زندان قرچک ورامینآبان۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸بند ۶ زندان قرچک ورامینآزادی مشروط زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: