•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت مدیر یک صفحه اینستاگرام در مشهد توسط نیروهای امنیتی

0
1117

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران پلیس امنیت شهرستان مشهد مرکز استان خراسان رضوی مدیر یک صفحه اینستاگرامی ساکن این شهر را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُِکنا، طی روزهای اخیر، مدیر صفحه اینستاگرامی که مدیریت صفحه اینستاگرامی با نام « مشهد آلبوم » را برعهده داشت توسط ماموران پلیس امنیت این شهرستان بازداشت شد. 

براساس این گزارش، با توجه به فعالیت صفحات اینستاگرامی مشهد آلبوم، مشهد فرندز و مشهد پیمان در زمینه انتشار تصاویری از جوانان که در زمینه مدلینگ و برگزاری مسابقه برای انتخاب زیباترین دختر و پسر هفته فعال بوده لذا مدیر این صفحات توسط ماموران پلیس امنیت بازداشت شد. 

بازداشت این فعال اینستاگرامی با دستور معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی صورت گرفته و این فعال رسانه ای اتهاماتی مرتبط از جمله « اشاعه فساد و فحشا » پرونده قضائی تشکیل شد که با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ ترویج و تشویق به فساد و فحشا از طریق اباحه‌گری در فضای مجازی می تواند منتج به صدور حکم حبس تعزیری بر علیه این فعال اینستاگرامی تا حداکثر۱۰سال حبس تعزیری بشود. 

اعلام بر جرم بر علیه فعالان شبکه های اجتماعی، مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید میکند است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.