•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

تداوم بازداشت و محرومیت جوانمیر مرادی از حقوق شهروندی یک متهم

0
309

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه۱۳۹۹، علیرغم گذشت ۱ هفته از بازداشت جوانمیر مرادی، فعال کارگری ساکن کرمانشاه این شهورند در وضعیت بلاتکلیف و در محرومیت از حقوق شهروندی اش بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، جوانمیر مرادی، فعال کارگری و دبیر کانون صنفی برق و فلز استان کرمانشاه، که در بازداشت اطلاعات سپاه کرمانشاه بسر می برد از حق دسترسی به وکیل و هرگونه ملاقات و تماس تلفنی محروم مانده است. این فعال کارگری در تاریخ ۱۴دی ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاههای اطلاعات سپاه کرمانشاه منتقل شده بود. 

براساس اعلام فضّه خالصی، همسر این فعال کارگری: “امروز یکشنبه ۲۱ دیماه بعد از ۱ هفته بازداشت جوانمیر مرادی، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران ، ما خانواده هیچ خبری از این فعال کارگری نداریم دوستانی که امروز مراجعه کردن برای پیگیری در جواب به ما گفتند و میگویند شما حق ندارید اینجا بیایید و تجمع کنید ما را خسته کردید برید خودمان بعد به شما خبر می دهیم. آیا اطلاعات سپاه حق داره کسی رو که بدون هیچ گناهی دستگیر کنه ببره و ما خانواده ها را در شرایط نگرانی قرار بده ؟ اما ما خانواده ها و دوستان نباید و حق این را نداشته باشیم پیگیر وضعیت سلامت زندانی در بند مان باشیم؟”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جوانمیر مرادی، فعال کارگری و دبیر کانون صنفی برق و فلز استان کرمانشاه توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه این شهرستان بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در طی بیش از ۴۰ سال که از عمر حکومت جمهوری اسلامی گذشته همواره کارگران ایران با محرومیتهای گسترده دست و پنجه نرم کردند. این قشر از جامعه ایران برای احقاق مطالبات صنفی خود تجمعات و فعالیتهای مسالمت آمیزی را منطبق با ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزار می کنند اما با توجه به نگاه سرکوبگرانه از حاکمیت این افراد با اتهامات دروغ و بدور از واقعیت احضار، بازداشت، بازجوئی و محکوم می شوند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشربازداشتفعال حقوق بشراخبار نقض حقوق بشرحقوق بشر در ایرانبازداشت و بیخبرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفعال کارگریسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهرونداناحضار و بازداشتبازداشت شهروندان کردبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب کارگرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمبازداشت و بازجوئیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی قلمبازداشت و بی خبریحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر درایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت فعالان کارگرینقض حقوق بشر در ایران 4فعال کارگری در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیمطالبات کارگران در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی اندیشه در ایرانبازداشت فعالان کارگری در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت و سرکوب آزادی بیانمطالبات کارگران ایرانبازداشت و بیخبری از شهرونداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردسرکوب کارگران ایرانیبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهجوانمیرمرادیجوانمیر مرادیفعال کارگری جوانمیرمرادیبازداشت جوانمیرمرادیبازداشت جوانمیر مرادیبازداشت و بلاتکلیفی جوانمیر مرادی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: