•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

تداوم بازداشت و محرومیت جوانمیر مرادی از حقوق شهروندی یک متهم

0
799

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه۱۳۹۹، علیرغم گذشت ۱ هفته از بازداشت جوانمیر مرادی، فعال کارگری ساکن کرمانشاه این شهورند در وضعیت بلاتکلیف و در محرومیت از حقوق شهروندی اش بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، جوانمیر مرادی، فعال کارگری و دبیر کانون صنفی برق و فلز استان کرمانشاه، که در بازداشت اطلاعات سپاه کرمانشاه بسر می برد از حق دسترسی به وکیل و هرگونه ملاقات و تماس تلفنی محروم مانده است. این فعال کارگری در تاریخ ۱۴دی ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاههای اطلاعات سپاه کرمانشاه منتقل شده بود. 

براساس اعلام فضّه خالصی، همسر این فعال کارگری: “امروز یکشنبه ۲۱ دیماه بعد از ۱ هفته بازداشت جوانمیر مرادی، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران ، ما خانواده هیچ خبری از این فعال کارگری نداریم دوستانی که امروز مراجعه کردن برای پیگیری در جواب به ما گفتند و میگویند شما حق ندارید اینجا بیایید و تجمع کنید ما را خسته کردید برید خودمان بعد به شما خبر می دهیم. آیا اطلاعات سپاه حق داره کسی رو که بدون هیچ گناهی دستگیر کنه ببره و ما خانواده ها را در شرایط نگرانی قرار بده ؟ اما ما خانواده ها و دوستان نباید و حق این را نداشته باشیم پیگیر وضعیت سلامت زندانی در بند مان باشیم؟”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جوانمیر مرادی، فعال کارگری و دبیر کانون صنفی برق و فلز استان کرمانشاه توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه این شهرستان بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در طی بیش از ۴۰ سال که از عمر حکومت جمهوری اسلامی گذشته همواره کارگران ایران با محرومیتهای گسترده دست و پنجه نرم کردند. این قشر از جامعه ایران برای احقاق مطالبات صنفی خود تجمعات و فعالیتهای مسالمت آمیزی را منطبق با ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزار می کنند اما با توجه به نگاه سرکوبگرانه از حاکمیت این افراد با اتهامات دروغ و بدور از واقعیت احضار، بازداشت، بازجوئی و محکوم می شوند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشرفعال کارگریبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیانحقوق بشر درایرانسرکوب آزادیبازداشت فعالان کارگری در ایرانسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیبازداشت جوانمیرمرادیبازداشتسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردبازداشت جوانمیر مرادیفعال حقوق بشربازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق بشرد ر ایرانبازداشت و بازجوئیسرکوب آزادی بیان و عقیدهحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت و سرکوب آزادی بیانسرکوب کارگران ایرانیبازداشت و بلاتکلیفی جوانمیر مرادیاخبار نقض حقوق بشربازداشت شهروندانسرکوب کارگرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتمطالبات کارگران در ایرانمطالبات کارگران ایرانبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانحقوق بشر در ایراناحضار و بازداشتسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانبازداشت فعالان کارگریبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان کردسرکوب آزادی قلمنقض حقوق بشر در ایران 4سرکوب کارگران ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانجوانمیرمرادینقض حقوق بشر در ایرانبازداشتگاهسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانبازداشت و بی خبریفعال کارگری در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیان و اندیشهجوانمیر مرادینقض حقوق بشربازداشتگاه اداره اطلاعاتسرکوب کارگران در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانفعال کارگری جوانمیرمرادی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.