•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

بازداشت ۲ شهروند در مریوان همزمان با احضار ۲ تن دیگر در سنندج و مریوان به اداره اطلاعات

0
913

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات در شهرستان سنندج و مریوان پس از احضار امیر رضایی و کارو علیداد، به آن ارگان امنیتی این فعالان مدنی را مورد بازجوئی قرار دادند. همچنین ۲ شهروند ساکن شهرستان مریوان توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل کُردپا، روز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹، امیر رضایی – متولد: ۱۳۷۴ – اهل شهرستان سنندج و کارو علیداد – شهروندان ساکن شهرستان مریوان در پی احضار به اداره اطلاعات در این ۲ شهرستان مورد بازجوئی قرار گرفتند. همچنین روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹، جبار پرویزی، شهروند اهل مریوان و همچنین روز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، سلمان ادوایی – اهل روستای سلین از توابع سروآباد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، پس از اتمام بازجوئی ها از امیر رضائی و کار علیداد که چندین ساعت به طول انجامید هر ۲ نفر این افراد با اخذ تعهد و تهدید از سوی بازجویان این ارگان امنیتی آزاد شدند. 

همچنین ماموران امنیتی پس از بازداشت جبار پرویزی، این شهروند را از شهرستان مریوان جهت طی مراحل بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل کردند. 

در خصوص سلمان ادوایی، دیگر شهروند بازداشت شده در شهرستان سروآباد لازم به ذکر است، تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هابازداشت و بیخبریشهروندان کوردبازداشتگاهسرکوب شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بازجوئیبازداشت و بی خبریاحزاب کرد مخالف نظاماحضارو بازجوئیاداره اطلاعات استان کردستانبازداشت و سرکوب آزادی بیانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهتفهیم اتهام و بازجوئیاحضارواجرااحضار شهروندان به اداره اطلاعاتبازجوئیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشتگاه اداره اطلاعاتاحزاب کردیاحضاروبازجوئیاحضارو بازجوییبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجاداره اطلاعات مریواندادگاه انقلاب شهرستان مریوانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیزندان مرکزی در شهرستان سنندجشهرستان مریوان استان کردستانکاروعلیداداحضار کاروعلیدادبازداشتاستان کردستانبازداشت شهروندانشهرستان سنندجسرکوب کارگرانشهروندان کورد ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظامدادگاه انقلاب مریواناحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیدادگاه کیفری ۲ شهرستان مریواناحضاروبازجویی از شهروندانکارو علیدادشهرمریوانمریواناداره اطلاعاتشهرستان مریوانشهرداری مریوانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالف نظامشعبه ۲ دادگاه انقلاب مریواندادگاه کیفری شهرستان سنندجبازجوئی در بنددوالفسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کورداحضارومحاکمهبازداشت کارو علیداداحضاراحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتبازداشت شهروندان در ایراناحزاب کوردی در ایراناحزاب کرد مسلحزندان مرکزی مریواناحضار و محاکمهسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازجوئی در بازداشتگاهاطلاعات سپاه مریواننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناحضاروبازداشتروستای سردوش شهرستان مریوانکارو علیداد فعال محیط زیستاحضار و بازجوییاداره اطلاعات سنندجبازداشت شهروندان کرداحزاب کوردیشهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کرد مخالفروستای نی شهرستان مریوانبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان کورد زندانی سیاسیاحضاروبازداشت شهروندانشهر مریوانامیررضاییاحزاب کرد ایراناحضاریهاحزاب کورد در ایراناحزاب کردهمکاری با احزاب کوردیزندان مریوانسرکوب شهروندان کورداحزاب کورد مخالفبازجوئی در اداره اطلاعاتاحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب کوردستانشهروندان کرد زندانی سیاسیاحضاروبازپرسیشهروندان کورد در مریوانامیررضائیکردستانشهروندان کورد در ایراناحزاب کوردشهروندان کرد در ایرانسرکوب کارگران در ایرانامیر رضائیسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایراناحضاروبازجوییشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیزندان شهر مریوانمریوان استان کردستانشهروندان کرد در مریوانامیر رضایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.