•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت عبدالرئوف بارانی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سرباز

0
517

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان عبدالرئوف بارانی، شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه جهانی کلمه، طی روزهای اخیر، عبدالرئوف بارانی – فرزند: دوست محمد – اهل نورآباد از توابع شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به بند امنیتی در زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت عبدالرئوف بارانی با اتهامات سیاسی صورت گرفته و این شهروند از لحظه بازداشت از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبند هشت زندان مرکزی زاهدانشهروندان بلوچ در ایرانبند ۸ زندان مرکزی زاهدانبازداشت و بیخیریقرنطینه زندان مرکزی زاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیزندان مرکزی زاهدانبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی اندیشه در ایرانبند زندان مرکزی زاهدانشهروندان بلوچ سنی مذهبنیروهای امنیتی ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانبند ۶ زندان مرکزی زاهدانبازداشت و سرکوب آزادی بیانیورش نیروهای امنیتیشهروندان بلوچ اهل سنت در ایراناستان سیستان و بلوچستانبازداشت شهروندانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی بیان و عقیدهبازداشت و بیخبری از شهروندانسلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدانعبدالرئوف بارانینیروهای امنیتیبازداشتگاهسرکوب آزادی بیان و قلمربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهحفاظت اطلاعات زندان مرکزی زاهدانشهرستان سربازشهروندان بلوچبازداشت و بازجوئینیروهای امنیتی در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانبازداشتگاه نیروهای امنیتیبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانبازداشت و بی خبریسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندیسرکوب آزادی بیان در ایرانهجوم نیروهای امنیتیسرکوب شهروندان بلوچسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنتبازداشت شهروندان بلوچ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.