•                  
سه شنبه , ۰۳ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

بازداشت عبدالرئوف بارانی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سرباز

0
453

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان عبدالرئوف بارانی، شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه جهانی کلمه، طی روزهای اخیر، عبدالرئوف بارانی – فرزند: دوست محمد – اهل نورآباد از توابع شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به بند امنیتی در زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت عبدالرئوف بارانی با اتهامات سیاسی صورت گرفته و این شهروند از لحظه بازداشت از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازداشتزندان مرکزی زاهداننیروهای امنیتی ایراناستان سیستان و بلوچستاننیروهای امنیتیشهرستان سربازبازداشت و بیخبرینقض حقوق شهروندیسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانبازداشتگاهشهروندان بلوچبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانبند هشت زندان مرکزی زاهدانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمبازداشت و بازجوئیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانهجوم نیروهای امنیتیشهروندان بلوچ در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانبند ۶ زندان مرکزی زاهدانسرکوب آزادی قلمربازداشت و بیخبرینیروهای امنیتی در ایرانبازداشت و بی خبریسرکوب شهروندان بلوچبند ۸ زندان مرکزی زاهدانسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخیریسرکوب آزادی اندیشه در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت و بیخبری از شهروندانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنتقرنطینه زندان مرکزی زاهدانبند زندان مرکزی زاهدانیورش نیروهای امنیتیسلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدانحفاظت اطلاعات زندان مرکزی زاهدانبازداشتگاه نیروهای امنیتیشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانبازداشت شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ سنی مذهبشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانعبدالرئوف بارانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: