•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

بازداشت ۲۰ تن در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل شرکت نیشکر سلمان فارسی

0
655

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که از سوی شهروندان جویای کار در مقابل شرکت مجتمع نیشکر سلمان فارسی در استان خوزستان برگزار شد دستکم ۲۰ تن بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹، سالم پورعباس، رسول بعشیره، اسماعیل خسرجی، محمد زهیری، صادق زهیری، جلال بعشیره، رضا زهیری، محمد مقدم، علی زهیری، طارق زهیری، عزیز زهیری، نسیم بعشیره، علی سلمانی، رسول ناصری، سعید مطوری، حمید حمودی، مجید مطوری، عمار زهیری، مشتاق زهیری و مسلم بعشیره، بیست شهروند اهل توابع استان خوزستان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که با هدف اشتغال در کشت و صنعت سلمان فارسی که در فاصله ۴۰ کیلومتری جاده اهواز به آبادان قرار دارد برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “اهالی روستاهای توابع شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی از جمله جوانان جویای کار از روستای ابوصخیر در استان خوزستان روز سه شنبه هفته گذشته تجمع اعتراضی را در مقابل این کارخانه با هدف اعتراض به عدم به کارگیری نیروهای کار بومی در این مجتمع تولیدی صنعتی برگزار کردند. در حین این تجمع اعتراضی با یورش ماموران انتظامی و حراست این کارخانه به این شهروندان معترض نزدیک به ۲۰ تن بازداشت و برخی دیگر از حاضران در تجمع مذکور از سوی ماموران حراست و نیروی انتظامی مورد ضرب و جرح قرار گرفتند”.

لازم به ذکر است، استان خوزستان و شهرهای توابع این استان از جمله مناطق محرومی در ایران هستند که در عین اینکه از منابع زیر زمینی از قبیل نفت و گاز برخوردار است اما شهروندان این استان در اکثر مناطق آن زیر خط فقر زندگی می کند و از حقوق اولیه زندگی شان هم محروم هستند. 

در حالی روند سرکوب شهروندان ایران رو به افزایش است که علی خامنه ای به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد اما اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

در طی بیش از ۴۰ سال که از عمر حکومت جمهوری اسلامی گذشته اکثر شهروندان ایران با محرومیتهای گسترده دست و پنجه نرم کردند. این قشر از جامعه ایران برای احقاق مطالبات صنفی خود تجمعات و فعالیتهای مسالمت آمیزی را منطبق با ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزار می کنند اما با توجه به نگاه سرکوبگرانه از حاکمیت این افراد با اتهامات دروغ و بدور از واقعیت احضار، بازداشت، بازجوئی و محکوم می شوند. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانبازداشتگاهشهروندان عرب ایرانیسرکوب شهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب اهل سنتاستان خوزستان در ایرانصادق زهیریعلی سلمانیاستان خوزستانبیخبری از بازداشت شدگانشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب در استان خوزستانجلال بعشرهرسول ناصریبازداشت و بیخبریشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب اهوازبیخبری از افراد بازداشت شدهرضا زهیریسعید مطوریبازجوئیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرببازداشت شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازبازداشت و بی خبری از شهروندانمحمد مقدممجید مطورینقض حقوق بشر در ایرانشهروندان عرب زبان در ایرانبازداشت و بی خبریشرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپهحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسالم پورعباسعلی زهیریمشتاق زهیریبیخبریشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب در ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیاسماعیل خسرجیطارق زهیریعماد زهیریحقوق بشربازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان عربحقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخبری از شهروندانرسول بعشرهعزیز زهیریمسلم بعشرهبازداشتبازداشت شهروندانشهروندان عرب زبانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب خوزستانکشت و صنعت نیشکرمحمد زهیرینسیم بعشرهنیشکر سلمان فارسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.