•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت جمال علوی توسط نیروهای امنیتی در مهاباد

0
58

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، جمال علوی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه امروز سه‌شنبه ۱شهریورماه۱۴۰۱، جمال علوی، اهل روستای کوسه کهریز از توابع مهاباد در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت جمال علوی در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات و مکان نگهداری جمال علوی اطلاعی در دسترس نیست.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.