•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت یک شهروند آلمانی در کاشان به اتهام جاسوسی

0
69

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی یک شهروند آلمانی را به اتهام جاسوسی بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو فردا، امروز جمعه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، وزارت خارجه آلمان از بازداشت آروید گرنه، ۶۶ ساله در ایران توسط نیروهای امنیتی به اتهام(جاسوسی) در کاشان خبرداد.

براساس این گزارش، به تاریخ دقیق بازداشت آروید گرنه، اشاره نشده اما زمان آن حدود ۱ ماه قبل در شهر کاشان عنوان شده و علت بازداشت این شهروند آلمانی(عکسبرداری از مناطق ممنوعه)اعلام شده و او در حال حاضر در زندان آران و بیدگل در نزدیکی کاشان محبوس شده است.

همچنین، اعلام شده که آروید گرنه بصورت گردشگر به ایران وارد شده و با موتور سیکلت به شهرهای تهران و تبریز سفر کرده بود.

وزارت خارجه آلمان تائید کرده که آروید گرنه با مسئولان‌ واحد کنسولی سفارت آلمان در ایران ارتباط دارد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما ارگانهای امنیتی ایران، در سال‌های اخیر، بسیاری از شهروندان خارجی و حتی شهروندان دو تابعیتی را پس از بازداشت و پرونده سازی با اتهاماتی مرتبط با جاسوسی، همکاری با دولت متخاصم و یا تحت عنوان پروژه نفوذ، تفهیم اتهام و محکوم به تحمل حبس کرده و پس از مدتی از این افراد بعنوان ابزاری برای معامله و دستیابی به مقاصد سیاسی خود استفاده کردند.‌

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.