•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

محمدهادی عرفانیان کاسب، برای تحمل حبس بازداشت شد

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری برای تحمل حبس تعزیری خود به زندان اوین منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری، پس از حضور در شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت تهران، بازداشت و برای تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد. وی به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۳ ماه و ۵ روز حبس تعزیری محکوم و این حکم عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تائید شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”‏محمدهادی عرفانیان وکیل دادگستری، جهت اجرای حکم حبس ۹۵ روزه به دلیل(تبلیغ علیه نظام) امروز به زندان رفت. مستند محکومیت آقای عرفانیان کاسب مصاحبه های ایشان در مورد پرونده های موکلین خود به ویژه مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی است.”

لازم به ذکر است محمدهادی عرفانیان کاسب، طی روزهای اخیر با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای سپری وردن دوران محکومیت حبس تعزیری خود به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین فراخوانده شده بود.

لازم به ذکر است، محمدهادی عرفانیان کاسب، طی۳جلسه دادرسی در تاریخهای ۱۵ مهر ماه و ۸ آذر ماه ۱۳۹۹ و ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم، محاکمه و سپس به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه های خارج از کشور در خصوص پرونده موکل خود علیرضا شیرمحمدعلی) به تحمل ۳ ماه و ۵ روز حبس تعزیری محکوم و این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

این و کیل دادگستری پیشتر هم در تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹، با توجه به ابلاغیه قبلی، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برای برگزاری جلسه دادرسی حاضر شد اما به دلایل عدم حضور قاضی مظلوم این جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شده بود.

محمدهادی عرفانیان کاسب، در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.