یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
دوشنبه, ژوئن 5

بازداشت محمدهادی عرفانیان کاسب, وکیل دادگستری پس از احضار به دادسرای امنیت تهران

0
1233

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با توجه به اعلام جرم اطلاعات سپاه پاسداران علیه   محمدهادی عرفانیان کاسب, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پس از مراجعه به دادسرای امنیت تهران  بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمدهادی عرفانیان کاسب, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پس از حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران در پی شکایت اطلاعات سپاه پاسداران از وی بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف این ارگان امنیت در زندان اوین منتقل شد. 

برپایه این گزارش, بازداشت محمد هادی عرفانیان کاسب در پی احضار روز جاری این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران و با حکم بازپرس توسط  شعبه مذکور بنا بر شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از این وکیل دادگستری صورت گرفت. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این وکیل دادگستری تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب وکلای دادگستری و فعالان حقوق بشر و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هاسلول انفرادیفعالان حقوق بشربند دو الف زندان اوینسرکوب وکلای دادگستریوکلای دادگستری در ایرانبازجوئی در بنددوالفشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهرانحقوق بشر در ایرانبازپرسیوکلای دادگستریشعبه ۲ بازپرسیبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبنددو الفبند2الف سپاهشکایتبند دو الفشعبه ۲ بازپرسی زندان اوینسازمان اطلاعات سپاهبند۲ الف اطلاعات سپاهاحضار به بازپرسیاحضار و بازجوئیبند دو الف سپاهکانون وکلای دادگستریوکلای حقوق بشرشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیبازداشت محمدهادی عرفانیانفعالان حقوق بشر در ایرانتفهیم اتهامدادسرای مقدسی اوینسلول انفرادی بند دو الفاحضار و بازپرسیشعبه۲بازپرسی دادسرای امنیت تهراننقض حقوق بشر در ایراناحضار و بازداشتدادسرای مقدسسرکوب وکلای دادگستر یمحمدهادی عرفانیان کاسببازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهمحمدهادی عرفانیان کاسب وکیل دادگستریاطلاعات سپاهنقض حقوق بشرسرکوب وکلای دادگستری در ایرانمحمدهادی عرفانیانوکلای حقوق بشری در ایرانماموران اطلاعات سپاه پاسداراناحضار و بازجوییاطلاعات سپاه پاسدارانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانبازداشت وکلای دادگستریدادسرای مقدسیسلول انفرادی بند۲الف سپاهوکیل دادگستری محمدهادی عرفانیان کاسب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: