•                  
یک شنبه , ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
یکشنبه, ژوئن 20

بازداشت محمدهادی عرفانیان کاسب, وکیل دادگستری پس از احضار به دادسرای امنیت تهران

0
489

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با توجه به اعلام جرم اطلاعات سپاه پاسداران علیه   محمدهادی عرفانیان کاسب, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پس از مراجعه به دادسرای امنیت تهران  بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمدهادی عرفانیان کاسب, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پس از حضور در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران در پی شکایت اطلاعات سپاه پاسداران از وی بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف این ارگان امنیت در زندان اوین منتقل شد. 

برپایه این گزارش, بازداشت محمد هادی عرفانیان کاسب در پی احضار روز جاری این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران و با حکم بازپرس توسط  شعبه مذکور بنا بر شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از این وکیل دادگستری صورت گرفت. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این وکیل دادگستری تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب وکلای دادگستری و فعالان حقوق بشر و اعمال محدودیتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هافعالان حقوق بشرفعالان حقوق بشر در ایرانماموران اطلاعات سپاه پاسدارانمحمدهادی عرفانیانمحمدهادی عرفانیان کاسبمحمدهادی عرفانیان کاسب وکیل دادگسترینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانوکلای حقوق بشروکلای حقوق بشری در ایرانوکلای دادگستریوکلای دادگستری در ایرانوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیوکیل دادگستری محمدهادی عرفانیان کاسبکانون وکلای دادگستریاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار به بازپرسیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند دو الفبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند2الف سپاهبند۲ الف اطلاعات سپاهبنددو الفبازپرسیبازجوئی در بنددوالفبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت محمدهادی عرفانیانبازداشت وکلای دادگستریبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتفهیم اتهامحقوق بشر در ایراندادسرای مقدسدادسرای مقدسیدادسرای مقدسی اوینسلول انفرادیسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسازمان اطلاعات سپاهسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب وکلای دادگستر یسرکوب وکلای دادگستریسرکوب وکلای دادگستری در ایرانشکایتشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه ۲ بازپرسیشعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوینشعبه ۲ بازپرسی زندان اوینشعبه۲بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: