•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت یک شهروند در زرند به اتهام توهین به مقدسات

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان زرند از توابع استان کرمان، یک شهروند را به اتهام توهین به مقدسات بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امروز دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، ابوالفضل فرح بخش، رئیس دادگستری شهرستان زرند واقع در استان کرمان، از بازداشت یک کارگر شاغل در کارخانه فولاد این شهرستان به اتهام (توهین به مقدسات اسلامی) خبر داد.

رئیس کل دادگستری شهرستان زرند در این خصوص تصریح کرد:”فرد مذکور، پس از درگیری لفظی با عوامل سلف سرویس کارخانه فولاد زرند، اقدام به (توهین به مقدسات اسلامی) داشته است، پس از گزارش مرجع انتظامی و بررسی مراتب، با صدور دستور قضایی مورد رصد ضابطان قضایی قرار گرفت و پس از شناسایی و احضار، دستگیر شد.”

او افزود:”در خصوص این فرد پرونده قضایی تشکیل و با صدور کیفر خواست جهت محاکمه به شعب کیفری شهرستان زرند معرفی شد و قطعا با چنین جرائمی برخورد دستگاه قضایی صورت می‌گیرد.”

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.