•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

فردین رحیمی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹شهریور ماه ۱۴۰۱، فردین رحیمی، فعال مدنی اهل سنندج برای تحمل حبس تعزیری خود بازداشت شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، فردین رحیمی، فعال مدنی و عضو کمپین (ژیانه وه ی کردستان)، اهل سنندج، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت فردین رحیمی، در پی احضار وی به شعبه اجرای احکام دادسرای سنندج صورت گرفته است.‌

لازم به ذکر است، فردین رحیمی، در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، با اتهام (اقدام‌ علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) محاکمه و در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری با احتساب روزهای بازداشت اولیه محکوم شد.

این فعال مدنی، در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی چندی بعد با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.