•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

انتقال اجباری آرش گنجی به زندان رجایی شهر کرج

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹شهریور ماه ۱۴۰۱، آرش گنجی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین بدون اعلام قبلی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، آرش گنجی، نویسنده، مترجم و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین، بدون اعلام قبلی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. آرش گنجی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”پیش از ظهر امروز، آرش گنجی، در حالی که از قبل هیچگونه اطلاع رسانی به او نشده بود به بهانه احضار به واحد اداری اندرزگاه ۸ به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. این انتقال با اعتراضی جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ همراه شده است.”

این فعال ادبی، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۴۰۰، با دریافت ابلاغیه ای توسط شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوبن برای تحمل حبس خود احضار و در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۰، پس از مراجعه به آن واحد قضایی بازداشت و زندان اوبن منتقل شده بود.

لازم به ذکر است، آرش گنجی، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، محاکمه و در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام (عضویت و همکاری با گروهک مخالف نظام) هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.  این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و پرونده آرش گنجی به شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارجاع شد.‌

این فعال ادبی، در تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و تفهیم و آغاز مراحل دادرسی در انتهای جلسه با افزایش مبلغ وثیقه تودیع شده از ۴۵۰ میلیون تومان ۳ میلیارد تومان و عدم توانائی تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه جدید آزاد شد.

در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, آرش گنجی, در پی یورش ماموران امنیتی « پلیس امنیت » به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و پس از ۵ روز طی تماسی با خانواده خود اعلام کرد که در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین تحت بازجوئی است.

آرش گنجی، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام دوران بازجوئی، تفهیم اتهام و تحمل ۲۹ روز سلول انفرادی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

گنجی، مترجم کتابهایی همچون غروب خدایان برفراز نظم نوین جهانی, مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر و کشتن موش در یکشمبه و چندین جلد کتاب دیگر است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری و صنفی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.