•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت علی الله ویسی به تحمل حبس تعزیری

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰شهریور ماه ۱۴۰۱، علی الله ویسی، برای سپری کردن دوران حبس خود بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، علی الله ویسی، فعال مدنی و عضو کمپین (ژیانه وه ی) کردستان، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج بازداشت و برای تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود به زندان این شهر منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت علی الله ویسی، در پی احضار قبلی او به واحد اجرای احکام دادسرای سنندج بوده است.

لازم به ذکر است، علی الله ویسی، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (همکاری با احزاب کُرد مخالف نظام) تبرئه شد.

پس از اعلام اعتراض و ارجاع این پرونده به شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، علی الله ویسی، به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۴ ساله محکوم شد.

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این شهر و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شده بود.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.