•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت اشکان جمشیدی توسط نیروهای امنیتی

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان، اشکان جمشیدی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، اشکان جمشیدی، دانشجوی رشته مهندسی معماری در دانسگاه یزدان پناه شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت اشکان جمشیدی، هنگام رفتن وی به محل کار خود صورت گرفته است.

علیرغم پیگیری خانواده و نزدیکان اشکان جمشیدی از مکان نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده او اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.