•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

چند تن از بازداشت شدگان صنعت نفت آزاد شدند

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، تعدادی از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان وزارت نفت آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، عصر امروز شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، تعدادی از کارکنان بازداشتی واحد عملیاتی وزارت نفت پس از انتقال به پلیس امنیت تهران آزاد شدند.

براساس این گزارش، افراد پیگیر وضعیت بازداشت شدگان اعلام شده تا چند ساعت دیگر تمامی بازداشت شدگان آزاد خواهند شد.‌

لازم به ذکر است، صبح امروز شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، کارکنان رسمی صنعت نفت با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار اجرای ماده ۱۰ قانون کار این وزارت خانه در خصوص ارتقاع میزان حقوق ماهیانه خود شدند اما نیروهای امنیتی مانع شکل گیری این تجمع اعتراضی مسالمت آمیز شده و تنی چند از این شهروندان را بازداشت کردند.

همچنین کارکنان رسمی ضمن خواسته‌ اجرای فوری این قانون، خواستار پرداخت کل حقوق معوقه‌ ناشی از اجرای ماده ۱۰ از زمان ابلاغ آن در سال ۱۳۹۳ تاکنون هستند.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

همچنین، سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.