•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت خشونت آمیز مادح مرادی توسط نیروهای امنیتی

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان، مادح مرادی، اهل روستای سرهویه را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل کُردپا، روز جمعه ۱۱ مرداد ماه ۱۴۰۱، مادح مرادی، متاهل، دارای ۱ فرزند، اهل روستای سرهویه از توابع سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌ نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت:”نیروهای امنیتی از طریق تماس تلفنی این شهروند را احضار و سپس وی را در روستای هویه از توابع سنندج بدون ارائه حکم قضایی همراه با ضرب و شتم بازداشت کردند.”

لازم به ذکر است، مادح مرادی، در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸ هم‌توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.