•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت مسعود وظیفه توسط نیروهای امنیتی

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرری از توابع استان تهران، مسعود(ارشیا)وظیفه، فعال مدنی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز یکشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، مسعود(ارشیا)وظیفه، متولد: ۱۳۶۱، ساکن شهرری، در می یورش ماموران امنیتی به منزل پدری او پس از تفتیش و ضبط برخی لوازم شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک‌منبع مطلع به حقوق بشر در ایران:”ساعت ۷ صبح امروز یکشنبه ۷ نفر از ماموران امنیتی که مشخص نبود از کدام ارگان‌امنیتی هستند با ورود به منزل پدری مسعود(ارشیا)وظیفه، پس از گشتم خانه و توقیف گوشی تلفن‌همراه این فعال مدنی، وی را بازداشت کرده و به همراه خود بردند اما تا این لحظه از مکان نگهداری و ارگان بازداشت او اطلاعی در دست نیست.”

لازم به ذکر است، مسعود(ارشیا)وظیفه، در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در ورامین، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی به زندان تهران بزرگ منتقل و در پائیز ماه ۱۴۰۰، آزاد شد.

مسعود(ارشیا)وظیفه، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان شهریار با اتهام(معاونت در فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

پس از ابلاغ این حکم و اعتراض دادستان شهرقدس مبنی بر کم بودن میزان‌ احکام صادره برای متهمان، پرونده شعبه دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.