•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

مهدی صیفی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴شهریور ماه ۱۴۰۱، مهدی صیفی، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برای تحمل حبس بازداشت شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز دوشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، مهدی صیفی، فعال مدنی و از اعضای کمپین (ژیانه وه ی کردستان)، پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان برای تحمل حبس تعزیری ۵ ماهه خود بازداشت و به زندان سنندج منتقل شد.‌

لازم به ذکر است، مهدی صیفی در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) محاکمه و در تاریخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کردستان محکومیت حبس تعزیری مهدی صیفی به ۵ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی تغییر کرد.

این فعال مدنی، در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.